Türkiye sınırının tamamına çelik bariyer! Yunanistan harekete geçti

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in başkanlığında toplanan Yunanistan Ulusal Asayiş Hükümet Konseyi ülkenin bahir ve karaca sınırlarındaki ağır aksak göçmen geçişlerini ele aldı.

Devlet Ajansı AMNA’nın haberine göre toplantıda çelik çitlerin Meriç bölgesinde Türkiye ile sınırın topu süresince kademeli namına genişletilmesi kararı makbuz. Sınırın hangi bölümlerindeki çitlerin inşasına öncelik verileceğinin antrparantez değerlendirileceği aktarılırken Meriç’teki sınır devriyelerinin bile artırılacağı kaydedildi.

Toplantıya Dışişleri, Savunma, Vatandaşı Koruma, Kafile ve İltica, Gemicilik, İklim Değişikliği ve Sivil Siper bakanlarının yanı sıra Ulusal İstihbarat Teşkilatı ve Erkânıharbiyeiumumiye başkanları katıldı.

40 KİLOMETRELİK ÇELİK BARİYER TAMAMLANMIŞTI

Kafile ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, sabık hafta SKAI Radyo kanalına verdiği mülakatta, Türkiye ile Yunanistan sınırındaki Meriç bölgesinde kâin çitlerin 80 kilometre daha uzatılacağını açıklamıştı. Atina, düzensiz muhacir geçişini çalmak üzere Türkiye ile Yunanistan arasındaki yağız sınırına 40 kilometre uzunluğunda polat engel örmüş, inşa süreci Ağustos 2021’da tamamlanmıştı.

Share: