Türkiye’de 45 bini aşkın çatı dijital kimliğe kavuştu

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca, bina denetimi tamamlanan 48 bin 250 binaya, QR kodlu ve RFID çipli sertifika levhası yerleştirildi.

AA muhabirinin, Çatı İşleri Umumi Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, binalara teknolojik tabela verilmesi ve belgenin bina üstünde montajının yapılmasına ait tasarlanan Bina Etiket Sistemi (BKS) uygulamasına, güzeşte yılın ikinci yarısından itibaren geçildi.

Türkiye’nin çatı stoku kalitesini artırmayı, belkili afetlerde ortaya çıkabilecek can ve dünyalık kayıplarının genişlik uzuv indirilmesini amaçlayan ve yapılara “kimlik belgesi” verilmesini sağlayan BKS kapsamında, çatı denetimi tamamlanan binalara QR kodlu ve RFID çipli şehadetname levhası takılmaya başlandı.

Bu kapsamda ülke genelinde, 48 bin 250 şehadetname levhası, bu sene içre denetimi tamamlanan binalara yerleştirildi.

Buna göre, yer haddinden fazla safiha takılan memleket, 4 bin 897 çatı ile İstanbul oldu. İstanbul’u 3 bin 586 bina ile İzmir, 3 bin 454 yapı ile Antalya, 2 bin 798 bina ile Bursa, 2 bin 573 yapı ile Kocaeli ve 1636 bina ile Ankara izlem etti.

Bütün amme yazılımlarına bütünleşmiş olabilecek şekilde tasarlanan BKS ile hem çatı sahipleri hem de sonraki aşamalarda amme görevlileri binaların teknik ve genel bilgilerine ulaşabilecek.

Özellikle hareket, cuşuhuruş üzere facia anlarında, binaya yerleştirilen sertifikalardaki bilgilere, “RFID okur” eliyle 50 metre mesafeye kadar ulaşılabilmesi sağlanacak. Böylelikle, “çatı hatim planları”, “yapının genel verileri”, “yapıda eğleşme eden vatandaşlar” kadar hayati bilgilere alarga erişilebilecek.

Bina Denetimi Üzerine Kanun’da ati dönemde yapılması planlanan değişiklikle, BKS alan yapıların insan yıllık periyotlarla bina denetim kuruluşlarınca denetlenmesi sağlanacak.

Sonunda, bina tamamlandıktan sonraki aşamalarda arttırma hatim hayat, kolon kesme, bodrumu kata gönderme, sığınağı depo-dükkan adına kullanma kadar mevzuata aykırılıklar belirleme edilerek, lazım önlemler alınabilecek.???????

Share: