Türkiye’deki 3 hayvan hastanesinden biri: Bölgedeki çiftçiler için rüya oldu

Türkiye’deki 3 efsanevi hastanesinden biri: Bölgedeki çiftçiler amacıyla imge oldu

ÇANKIRI – Çankırı’da 2019 yılında kurulan ve Türkiye’bile 3 örneğinin bulunduğu efsanevi hastanesi, Çankırı, Kastamonu, Çorum ve Ankara’daki efsanevi yetiştiricileri ve melez hayvanlarının umudu oldu.

Çankırı’de 2018 yılında mütezayit buzağı ölümlerinin önüne teslim etmek için Çankırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından kurulan Çankırı Efsanevi Hastanesi, 3 yıldır imge olmaya devam ediyor. Düşük tedavi ücretlerinin arzu edildiği hayvan hastanesinde, yapılan buzağı tedavilerinde kestirmece yüzde 75 muvaffakiyet oranına ulaşıldı. Alanında ehlivukuf baytar hekim ve personellerin bakım verdiği hastanede, 3 yılda yüzlerce hayvan sağlığına kavuştu. Kastamonu, Çorum ve Ankara’dan da taleplerin alındığı sayrılarevi, efsanevi yetiştiricilerin umudu oldu. Melez hayvanları ve yerel zooloji üstelik sağlıklarına kavuşturulan hastanenin ilerleyen süreçte, site merkezi dışına taşınarak geliştirilmesi hedefleniyor.

“Tedavilerinde yüzdelik 70 ve 80 oranında benzeri muvaffakiyet sağladık”

Sayrılarevi ile ilgili bilgi veren Çankırı Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Çankırı Hayvan Hastanesi Umumi Heyet Başkanı Ömer Çendek, “Çankırı Hayvan Hastanesi yönetim kurulu başkanlığı yürütmekteyim. İlimiz hayvancılığın kırıcı olduğu benzeri toprak. köylerde oturan insanlarımızın geçim kaynağının hayvancılık olması cihetiyle, 2018 yılında buzağılarının ölmesi, özellikle hayvan hastanesini açmamın sebeplerinden ayrımsız tanesi. Buzağıları yaşatma yerine, köyde oturan insanların hayvanları, buzağıları ölmesin diye niteleyerek böyle bire bir düşünceyle aynı yola çıktık. 2019 yılının Fasıla ayında Çankırımıza kazandırmış olduk. Bugüne kadar yapmış olduğumuz buzağı tedavilerinde yüzdelik 70 ve 80 oranında tıpkısı başarı sağladık. Bunun yanında, kanatlı hayvanlar, çıkmaz hayvanların tedavisinde üstelik hizmetler vermekteyiz. Hastanemiz 17 personele 24 saat güzel kendisine çalışıyor. Tabi ki lalüebkem canlıyı yaşatabilmek bizim amacıyla çok yetişkin. İlk devir nasıl aynı heyecanla hastaneyi açtıysak o heyecanla hem doktor arkadaşlarımız, hem normal personeller, tığ da bitmeme etmekteyiz. Hastanemize Çorum’dan, Kastamonu’dan ve özellikle Ankara Çubuk’tan zooloji getirilmekte” dedi.

“Şişman ayrımsız alanda ayrımlı bölümler yaparak bitmeme ettirmeyi düşünüyoruz”

Efsanevi hastanesinin geliştirilmesi üzere planlamalar yaptıklarını rapor eden Çendek, “Ağırlığımız şu anda büyükbaş. Zira burada tığ buzağıları neşelendirmek zorundayız hayvan tedavilerini düzenlemek zorundayız. Hastanemizdeki bütün ekipmanları baktığınızda çağ tahlilleri, nefes sonuçlarını elde edebilmek üzere bu makineleri, bu cihazları hastanemize kazandırdık. İnşallah ilerleyen zamanlarda hastaneyi daha site dışına, şişman bir alanda ayrımlı bölümler yaparak bitmeme ettirmeyi düşünüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Ülkemizin 7 bölgesinin 7 şerha hastanesinin olması gerektiğini düşünüyorum”

Hayvan hastanelerinin Türkiye genelinde yaygınlaştırılması gerektiğini anlatım fail Ömer Çendek, “Türkiye’birlikte 4 pasaj havan hastanesi vardı. Bir tanesi kapandı, Türkiye’bile şu anda üç parça hastanemiz var. Bence ülkemizin 7 bölgesinin 7 sunum hastanesinin olması gerektiğini düşünüyorum. Zira cihazlarla sonuçlar sarmak tıpkı sonuca duyulmak elan niteliksiz oluyor. Bu nedenle alelhusus kocabaş, küçükbaş hayvanları yaşatabilmek üzere hastanemizin ülke anlamında yayılması gerekiyor. Yaptığımız tedavilerde yemeden içmeden girdi maliyetleri ve alışılagelen maliyetlerin parasını alıyoruz. Yani çokça efdal bir dünyalık arzu etmiyoruz. Zira bura birliklerin ve üreticinin hastanesi. Devletimizden ve seçme yerden tek gelirimiz yok” şeklinde konuştu.

Hastanede işyar Baytar Hekim Halil İbrahim Yalman, kuvvetli bir hastanede hayvanları sağlıklarına kavuşturduklarını rapor ederek, “Benzeri buçuk senedir Çankırı Efsanevi Hastanesi’nde canlı adına çalışıyorum. Şu ped alanında yoğunlaştım. Bu alanda uzmanlaşıyoruz. Bire Bir buçuk senedir muhtelif hayvanlara baktık. Yer andıran zamanda tıpkı karacamız geldi. Onun üstelik tedavisini yapıp Valimize doğaya saldık. Bu dönemde çokça aşkın hayvanlara bakıyoruz. Kedi, köpeklere da bakıyoruz. Bura enerjik adına çalışıyor. Meydan hekimlerimiz var., onlar üstelik köylerimize giderek oradaki büyükbaş hayvanlarla ilgileniyorlar” ifadelerini kullandı.

Share: