Türkiye’nin yeryüzü yüksek rakımda kâin siperleri Tarihi Sit Alanı namına tescillendi

Türkiye’nin yer yüksek rakımda kâin siperleri Tarihi Sit Alanı adına tescillendi

Artabel Gölleri Gusto Parkı sınırlarındaki siper, mezar ve farklı kavga kalıntıları Tarihi Sit Alanı oldu

Gümüşhane’de Deveboynu Siperleri’nin arkası sıra Artabel Gölleri Gusto Parkındaki kayran 2.Tarihi Sit Alanı oldu

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’de Türkiye’nin yer erdemli rakımdaki siperlerinden birisi olan Artabel Gölleri Zevk Parkında koruma ve değişik cenk kalıntılarının yer aldığı 4,5 milyon metrekarelik düzlük tarihi sit alanı kendisine tescillendi.

Ekin ve Turizm Bakanlığı, Trabzon Ekin Varlıklarını Esirgeme Havza Oturmuş, 7433 çevrilmiş kararıyla Torul ilçesi sınırlarındaki Artabel Gölleri Beğeni Parkı sınırları içerisinde mevcut alanı 2863 dar Firez ve Tabiat Varlıklarını Siper Kanunu kapsamında “Tarihi Sit Alanı” kendisine tescilledi. Kararda 1913-1917 yılları arasında 3.Ordu Komutanlığı Küçümseme ve Tümenlerine sınırlı birliklerin savaştıkları şehit mezarı, siper, makine yolları, fırın kabil unsurların saha aldığı Artabel Gölleri Zevk Parkı ve komşu parselde mevcut Giresun’un Alucra ilçesi Yeşilyurt köyü sınırlarında bulunan karargah kalıntılarının milli devir ve askeri harp tarihi açısından mehabetli olaylardan 1916 yılında Osmanlı-Acımasız kuvvetleri arasındaki muhabereler yaşanmış olmasından periferi sınırları belirlenen alanın Tarihi Sit Alanı namına belirlendiği anlatım edildi.

Torul ilçesi sınırlarındaki Artabel Gölleri Zevk Parkının 3 bin 149 metre rakımlı zirvelerinde 1916-18 Rus işgali döneminden artan esirgeme, şehitlik, karargah ve yolların tescili amacıyla Gümüşhane Valiliğinin talebiyle Trabzon Kültür Varlıklarını Esirgeme Havza Kurulu Müdürlüğünden Kazı Bilimci ve Danışma Tarihi Uzmanından oluşan astronomi konuyu yıllar evvel gündeme getiren gazetecilerle ve Huy Esirgeme ve Milli Parklar ekiplerinin rehberliğinde geçtiğimiz aylarda alanda ışık, video, mertebe ve koordinatlar alarak raporlar hazırlamıştı. Hep 5 bin 859 hektarlık alana erbap ve 1998 yılında zevk parkı zar edilen ve Gümüşhane’nin çatısı adına nitelendirilen Artabel Gölleri Tabiat Parkı, yamaçlarının gelişigüzel yerinden buz kabilinden cari suları, gürül gürül edvar dereleri, şelaleleri ve 20’den çok cümudiye gölüyle ışıkla suyun buluştuğu zirve ve ölmeden evvel görülmesi gereken saha kendisine biliniyor.

Alanda saha alan şehit kabri ve bulunduğu bölgenin hızlı hızlı altında düz düz “Ahtabur” gölüyle ilgilendiren anlatılan hikaye şu şekildeydi: “Gümüşhane bölgesinin Ruslar vasıtasıyla nehiy edilmesinin ardından, işgale alın devletin gönderdiği bir takım leşker tün yürüyüşü sırasında bu gölün dal kısmından geçe kâffesi yamaçtan düşerek boğulur. Sabah olduğunda kategori komutanı olayı duygulu ve bölgeye gelir. Gördüğü görünüş gölün yüzündeki çeri şapkalarıdır. Ilenç taburum, intizar taburum diyerek ağlar. Bölgenin adı bile çıktı Ahtabur yerine kalır.”

Yeni tescille alay malay Gümüşhane’de Tarihi Sit Alanı sayısı birlikte 2’ye çıktı. Elan önceki Osmanlı-Acımasız Savaşı’nda kullanılan siperlerin bulunduğu format ilçeye kapalı Bakılmamış ve Yağlıdere köyleri sınırlarında 3 kilometrelik alandaki 100’ün üzerinde Deveboynu Siperlerinin olduğu nahiye “tarihi sit alanı” olarak tescillenmişti.

Share: