Ukrayna-Rusya savaşı, SAÜ’de öğretim üyesi ve diplomatların katılımıyla ele alınacak

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Orta Şark Enstitüsü (ORMER) tarafından 26-30 Eylül’de düzenlenecek programda, Rusya- Ukrayna savaşı ile Türkiye’nin barışı sağlamadaki rolü akademisyenler ve diplomatlar vasıtasıyla değerlendirilecek.

Sakarya Diplomatlık Akademisi (SAD) kapsamında düzenlenecek “Teoride ve Uygulamada Patırtı Çözümü: Rusya-Ukrayna Savaşı ve Türkiye’nin Barışı Sağlamadaki Rolü” programına, alanında ehlihibre akademisyenlerin birlikte Ukrayna ve Rusya’nın büyükelçileri ile Türk Dışişleri Bakanlığından temsilciler katılacak.

Arbede-çözümü teorisi, uluslararası dizge, uluslararası organizasyonlar, savaşın siyasal-ekonomisi ve jeopolitiği, Türkiye’nin savaştaki pozisyonu ve barışın inşasındaki rolü üzere konuların masaya yatırılacağı programda, ihtilafın çözümüne yönelik muhtemel yollar ve global çabalarla ilgili istimara ve analizler sunulacak.

Etkinlikte, SAÜ’den öğretim üyeleri Prof. Dr. Tuncay Kardaş, Prof. Dr. Mehabetli Balcı, Prof. Dr. Eksiksizlik İnat, Dr. Öğretim Üyeleri Aytaç Kadıoğlu ve Sebep Turan, Marmara Üniversitesinden Prof. Dr. Emel Parlar Dal, Bilkent Üniversitesinden Doç. Dr. Gelişigüzel Köstem, Eskişehir Osmangazi Üniversitesinden Prof. Dr. Ramazan Erdağ banak yapacak.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar’ın, ülkesinin savaşa bakışı, tutumu ve diplomatik çabasına dayalı görüşlerini aktaracağı programda ayrıca, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksei V. Erkhov de ülkesinin pozisyonunu ve yer tecrübelerini anlatacak.

Eski Türkiye Cumhuriyeti Rusya Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ise Türk diplomasisine dayalı büyük tecrübeleri ile Rusya’nın Ukrayna ve kasaba ülkelere müteveccih aut politikasına dair izlenimlerini paylaşacak.

Share: