Ukrayna’da Donetsk ve Luhansk bölgeleri, Rusya’ya karışmak amacıyla referanduma gideceklerini duyurdu

Mart ayında Ukrayna topraklarını işgal fail Rusya, aylardır ülkenin birçok noktasında açılan cephelerde savaşıyor. Ukrayna halkı ise detaylı süredir Moskof ordusuna alın büyük tıpkısı savaşım ortaya koyuyor.

OYLAMA 23-27 EYLÜL’DE

Rus reis Putin’in payitaht Kiev’i ele nakil girişiminin liyakatsiz olmasının peşi sıra Ukrayna’daki “hususi askeri operasyonunun” amacının Donbass’ı ele kılmak olduğunu söylemesi sonrasında gözler yeniden ayrılıkçı kesim adına tanınan alana çevrildi. Donetsk ve Luhansk umum cumhuriyetlerinin parlamentolarının Rusya’ya alışmak namına düzenlenecek referandumların 23-27 Ilkgüz tarihlerinde gerçekleştirilmesi kararı alındı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Donetsk ve Luhansk El cumhuriyetlerinde Rusya’ya düşmek için düzenlenecek referandumlara ilgili “Donbass halkları kişi kaderlerinin efendisi oluşmak istiyorlar” dedi.

RUSYA OLUMLU KARŞILADI

2008’den 2012’ye kadar Rusya Başbakanı olarak de görev işleyen Rusya Güvenlik Konseyi Komutan Yardımcısı Medvedev, kararı memnuniyetle karşılarken bu bölgelere muhtemel tıpkısı saldırının “Zalim topraklarına akın yerine akseptans edileceğini ve birlik yasal müdafaa güçlerini kullanacaklarını” söyledi. Medvedev mesajında “İşte bu yüzden Kiev ve Günindi bu referandumlardan bu kadar korkuyor” diyerek sözlerine bitmeme etti.

UKRAYNA SÖZ KONUSU BÖLGEDE İLERLİYOR

Öte yandan bugün Ukrayna, doğudaki Lysychansk kentine andıran Bilohorivka ünlü köyü bile, aşağı ama sembolik ayrımsız zaferle geri aldı. Köyün alınması, Rusya Ihtişam Başkanı Vladimir Putin’in, asıl hedeflerinden biri olan Luhansk’ta tamlık kontrole erbap olmadığı şeklinde yorumlandı. Ukrayna’nın de ayrılıkçı bölgelerde muayyen alanlarda tekrar kontrolü ele geçirmesi sonrası alınan referandum kararı ise 6 ayın geçtiği savaşın şüphesiz tıpkı yöne ilerleyeceği ise düşkünlük konusu oldu.Share: