Ürettikleri kit yardımıyla tarım ilaçlamalarında yüzde 60 kar elde edilebiliyor

Tarımsal ilaçlama makinelerine macun adına takılabilen “farmingo” çiftçilere derman, akarsu ve akaryakıttan kar etmelerini sağlarken mahsul verimini birlikte arttırıyor.

Geleneksel ilaçlama yöntemlerinin hesabına ultrasonik sensörlerle yalnız ağaçlara ilaçlama fail macun canlı uygulama üzerinde kontrol edilerek yargılama olarak ilaçlama takibi sağlıyor.

Her ağaca mütecanis biçimde tıpkısı miktarda ilaçlama sağlayan kit bol ve sürdürülebilir tarıma destek oluyor.

Farmingo kitinin fikir babası ve üreticisi hareketlilik elektronik mühendisliği mezunu Muhammet Bay Tuncel, AA muhabirine bugüne kadar 21 macun sattıklarını ve çiftçilerden vurdumduymaz dönüşlerin sonuç basamak iyi olduğunu dile getirdi. TEKNOFEST ile fikrini geliştirebildiğini ve müteşebbis adına kiti üretip pazara çıktığını bildiren Tuncel, “Farmingo var olan ilaçlama depolarına kit yerine takılabilen ve bu sayede çiftçilerin umar, akaryakıt ve su tüketimi azaltabilen ve mahsul verimini arttıran otonom bire bir ilaçlama kiti. Manisa’da yer alıyoruz ve Manisa’bile haddinden fazla fazla zeytin ağacı ilaçlaması gerçekleştiriliyor. Ekincilik alanında hangi yapabiliriz diye düşünürken ilaçlamada ne büyüklüğünde aşkın deva tüketildiğini ve bunun ne büyüklüğünde gereksiz olduğunu keşfettik, bunun konusunda çalışmaya başladık. Bu çalışmalar sonrasında üstelik ihtiyaca odaklanarak böyle ayrımsız yayın geliştirdik.” dedi.

Tarım ilaçlarında yüzde 60 kar sağlıyor

Kit yardımıyla mürettep teşrinievvel tarlalarda sensörler yoluyla ağaçlar belirleme edilerek ilaçlama sağlandığını bildiren Tuncel, “Bu yığın beraber çıktı maraba traktörü sürmeye başlıyor ve tığ üst planda ağaçların konumlarını belirleme ederek ilaçlamanın elden ağaçlar üzerine gerçekleşmesini sağlıyoruz. Çiftçinin işini kolaylaştırırken yüzdelik 60’a vasıl ilaçtan artırım sağlıyoruz. Çabucak ilaçtan artırım sağlamıyoruz aynı zamanda bu ilacı karıştırdığımız sudan ve çok fazla git gel yapmadığı amacıyla akaryakıttan bile artırım sağlamış oluyoruz. Dikici da bu sayede tıpkısı evet da bire bir ya birlikte bire bir buçuk ilaçlama döneminde kiti amorti etmiş oluyor.” ifadelerine saha verdi.

Ürünü sattkarı çiftçilerin sonuç kademe memnun olduklarını dile getiren Tuncel, şunları kaydetti:

“Bununla müteallik yapılan ilaçlamaların verilerini saklıyoruz. Averaj yüzde 40 ila 70 beyninde çiftliklerde verim sağladık. Ekinci isterse bunu ayrımsız kıpırdak uygulama üzerinden kontrol edebilir ve ilaçlamanın analizini yapabiliyor. Bunu birlikte diyelim kim atak uygulamasını kullanamıyor böyle durumda da kokpite bağladığımız kumandadan ilaçlamayı taharri edebiliyor. Bu yapıt çıktı mürettep teşrinievvel ağaçlarda kullanılıyor, zeytin ceviz, narenciye elma ve benzeri mahsulde bu im kullanılabiliyor.”Share: