UYDU VERİCİLERİYLE TAKİP EDİLEN EPEY AKBABALARIN GÖÇ ROTASI ORTAYA ÇIKARILDI

ESKİŞEHİR’üstelik, üzerlerine uydu vericisi takılan 2 basit ihtiyar, 6 ayda 10 bin ve 6 bin kilometre ara katetti. Uydu verileriyle dünyada nesli tükenmekte olan akbabaların üreme noktaları tayin edilirken, ilk kez barhana rotaları bile ortaya çıkarıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanlar Bahçesi’nde işyar veteriner doktor Mehmet Uğur Altuncu, Eskişehir’den ayrılan pespaye akbabaların Ankara’ya, oradan birer dönem mola verdiği Konya ve Hatay’a geçtiğini belirledik. Henüz bilahare Suriye ve Ürdün’e oradan üstelik Mısır’a geçerek Cenup Afrika barhana yolculuğuna devam ettiğini uydudan takip ediyoruz? dedi.

Dünyada nesli tükenme tehlikesinde olan âdeta akbabaların Türkiye’dahi tenasül noktalarından biri olan Eskişehir’dahi Tabiat Siper ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Zooloji Bahçesi, Yıldız Natür Derneği, Çalıştırıcı Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi ve ABD’den Utah Üniversitesi’nin gelişim birliğiyle kısaca 6 ay önce mücahede başlatıldı. Kurulan kapanlarla ‘Midas’, ‘Frig’ ve ‘Tabiat’ adı sunulan 3 epey kerkes, engel verilmeden yakalanarak sırtlarına peyk vericisi takıldı. Küçük akbabalar ‘Doğa’ ve ‘Midas’, 13 Eylül’da kafile yolculuğuna başladı. 6 ayda bütün 10 bin kilometre uçan ‘Doğa’ Ürdün’e, 6 bin kilometre uçan ‘Midas’ ise Mısır’a ulaştı. ‘Frig’in ise henüz barhana yolculuğuna çıkmadığı tespit edildi. Alınan verilerle İç Anadolu Bölgesi’nde üreyen sıradan akbabaların kafile yolları birlikte ilk defa lokalize oldu.

‘BESLENME ALANLARINI BELİRLEYİP DAVRANIŞLARINI TAKİP ETTİK’

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Zooloji Bahçesi’nde vazifeli baytar hekim Mehmet Maksat Altuncu, uydudan izlem ettikleri 2 akbabanın, Türkiye sınırlarından ayrılarak kafile yolculuğuna başladığını söyledi. Hasis akbabaların, sırtındaki uydu vericisi sebebiyle anlık olarak izleme edildiğini dile getiren Altuncu, ‘Bu takipler sonucu tahminî 6 ay süresince bu kuşların nerede ve zahir yuvaladığı, Eskişehir ve çevre bölgelerdeki beslenme alanlarını belirleyip davranışlarını takip ettik. Kısaca 10 çağ önceki dahi göçleri başladı. ‘Midas’ şu anda Mısır’üstelik. ‘Doğa’ ise Ürdün taraflarında olduğunu gösteren sinyaller alıyoruz. Bu epey akbabalardan ‘Tabiat’, serencam 6 ayda içerisinde kısaca olarak 10 bin kilometre yol yaptı. Şu anda de yolculuğuna bitmeme ediyor. Deniz seviyesinden tahminî 4 bin 200 metre yüksekliğe uçtu ve bildirme erdemli hızı 57 kilometresaate çıktı. ‘Midas’ adını verdiğimiz adi akbaba ise şu anda 6 bin kilometre uçtu. Yuva yaptığı için daha çok yuva arasında gidip gelen bire bir siktirici akbaba. O üstelik 54 kilometresaat hıza ulaşmış’ dedi.

‘SAĞLIKLI ŞEKİLDE ÜREMELERİNİ HEDEFLİYORUZ’

İç Anadolu Bölgesi’nde üreyen adi akbabaların barhana rotalarının ilk kez belirlendiğine ilgi calip Altuncu, ‘Yaptığımız çalışmalarla sıradan akbabaların tenasül bölgelerini belirleyip hayvanların henüz zinde tıpkı şekilde üremeleri, henüz fazla bala vermelerini sağlamayı hedefliyoruz. Çünkü akbabalar, hele amiyane akbabalar dünyada nesli derakap tükenen hayvanlarımızdan bire bir tanesi. Bunun sonucunda üstelik doğadaki arz iri sililik işçilerinin kaybına hastalık oluyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak bunu engellemeye çalışıyoruz. Aldığımız bu verilerle özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde üreyen akbabalarımız için kafile rotaları ilk kez lokalize oluyor. Eskişehir’den ayrılan kıtipiyoz akbabanın Ankara’ya, oradan 1’er periyot mola verdiği Konya ve Hatay’a geçtiğini belirledik. Elan sonra Suriye ve Ürdün’e oradan bile Mısır’a geçerek Güney Afrika göç yolculuğuna bitmeme ettiğini uydudan izlem ediyoruz’ diye konuştu.

‘DÖNÜŞ ROTALARINI DAHI BEKLEYECEĞİZ’

Başlattıkları çalışmanın, Avrupa’da şişman demet uyandırdığını ve Avrupa Hayvan Bilimi Bahçeleri Birliği’nden tike fora etmek amacıyla nida aldıklarını kaydeden Altuncu, ‘Avrupa Hayvanlar Bahçeleri Birliği, yaptığımız çalışmaları sunmamız amacıyla bizi davet etti. Şu dakika burada yaptığımız çalışmayı onlara sunuyoruz. Şimdilik kuşlarımızı gözlemlemeye bitmeme edeceğiz. Aşağı akbabalar rotalarını bitirdikten sonra Türkiye’ye yeniden düşüncesiz dönecekler ve burada üremeye başlayacaklar. Benzeri karşıtlık olmazsa dönme rotalarını dahi bekleyeceğiz. Sonuçta bunlar doğada canlı hayvan bilimi ve ahiret yolculuğu, avlanma kadar olaylar birlikte yaşanabiliyor’ dedi.

Veteriner hekim Altuncu, yaptıkları çalışmalarda 2 aşağı akbabanın Türkiye’da yuva yaptığını ve doğan yavrularıyla birlikte göç yolcuğuna devam ettiklerini dahi dile getirdi.Share: