Van’da ‘Urartu ve Ötesi’ sempozyumu

Van’da ‘Urartu ve Ötesi’ sempozyumu

VAN Van Ekin ve Turizm İl Müdürlüğü öncülüğünde, Van Yüzüncü Üniversitesi (YYÜ), İstanbul Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi tarafından ‘Urartu ve Ötesi: Demir Çağı Yaylalarında Gelişim ve Etkileşim’ konulu bilgi şöleni düzenlendi.

Van Urartu Müzesinde planlı ve üç gün sürecek olan sempozyuma, 9 ülkeden tahminî 70 akademisyen katıldı. 7 bin yıllık benzeri geçmişe erbap olan Van’üstelik, 300 yıla mümasil tıpkısı süre hükümranlık süren ve Van’ı başşehir işleyen Urartular, gerçekleştirilecek olan bu sempozyumla üç zaman boyunca konuşulacak. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda küşat konuşmasını fail Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Dr. Saz Şairi Balcı, böyle anlamlı bir sempozyumun açılışına katılmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Van; doğasıyla, kültürüyle, tarihiyle haddinden fazla zengin ayrımsız ildir. Van, adete Türkiye’nin tıpkısı boşluk boncuğudur. İnsan yapısıyla birlikte çok güzeldir. Iri tıpkısı birikimi ve tarihi vardır. Sizler da yapacağınız bu çalışmayla buranın zenginliğine ulama sağlayacaksınız. Haddizatında Urartu medeniyeti birlikte Anadolu’daki değiş medeniyetlerden birisi. Bu katkılarınızla beraber buranın kültürü ve tarihi henüz üstelik büyüyecek. Seçme ant eğitim, firez ve bilimle ilişik toplantıları çok önemsiyorum ve onlara desteğimiz seçme devir tamdır. Bozuk Van şehrini ayağa kaldıracağız. Celil Cami, Komünist Minare Cami var, hamam var. Bilcümle bunların restorasyonunun turizme dayanılmaz aynı katkısı olacak” dedi.

“21. Yüzyılın ilmî standartlarına şayan tıpkı bili üssünü Van’a ve parçalanmamış bilgi camiasına kısa zamanda kazandırılacağız”

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Alkan ise İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Sıra ve Arkeoloji Araştırma Merkezi’nin 1967 yılında Prof. Dr. Afif Erzen yoluyla kurulduğunu hatırlatarak, “Bugün bu uluslararası sempozyuma ulama veren bilgelik insanları ortada merkezimizde kızıl çalışmalar yapmış hocalarımız, onların yetiştirdiği öğrenciler ve yetiştireceği öğrenciler bulunduğunu aşina olmak bizi ayrıca sevindirmektedir. 2022 yılı itibariyle üniversitemizin Van ilimizdeki araştırma merkezinin arazisine Prof. Dr. Afif Erzen Yerleşkesi adı verilmiş ve bu sayede hem kesim arkeolojisinin gelişimine balaban hizmetler vermiş hocamızın adı ve vizyonu yaşatılmış, hem de yeniden organize çalışmaları başlatılmıştır. Antrparantez forma binamızın yenilenmesi ve disiplinler arası tıpkı araştırma merkezine bütün anlamıyla evrilerek, 21. yüzyılın bilimsel standartlarına yaraşır ayrımsız veri üssünün Van’a ve tamlık bili camiasına kısa zamanda kazandırılacağı haberini sizlerle Urartu Sempozyumu vesilesiyle tutmak isterim” ifadelerini kullandı.

“Urartu Van’dır, Van Küçük Asya’dur”

Sempozyumla ilişik konuşan Hars ve Turizm İl Müdürü Erol Akıllı bile, Van üzere oylumlu tıpkısı çağ olduğunu belirterek, “Van zaman 1. Uluslararası Urartu Sempozyumuna sülale sahipliği yapacaktır. 28 yabancı, 23 Türkiyeli bilim insanıyla gelişigüzel yaklaşık 51 sunumun gerçekleşebilecek. Gürcistan, Azerbaycan Ermenistan, İran, Türkiye ve Avrupa’nın değişik ülkelerinden olgun insanlarının katılacağı etkileyici tıpkısı bilgi şöleni gerçekleşecek. Bu sempozyumda birbirinden değişik Urartu’nun ensesi kalın kültürünü yansıtacak ve evire çevire sunumlarla dünyaya; ‘Urartu Van’dır, Van Rum’dur’ diyeceğiz. Bu duygularla herkesi üç çağ sürecek bu sempozyuma çağırma ediyorum” diyerek konuştu.

Tuşba ilçesindeki Ayanıs Kalesi kazılarını tay tay arabası Prof. Dr. Mehmet Işıklı üstelik, Van bölgesi denince akla Urartu kültürünün geldiğini belirterek, “Hem Küçük Asya uygarlıkları içerisinde hem bile bölge uygarlıkları içerisinde Urartu çokça eke tıpkı yere topluluk olan ayrımsız kültürdür. Mufassal yıllardır Urartu arkeolojisi konusunda burada kazılar ve tetkikat devam ediyor. Bu asır içerisinde tıpkısı sürü birikim, kültürel materyaller elde ettik. Bunu tığ fen dünyası namına tartışmak ve kullanmak durumundayız. Bu de yer çok sempozyum, konferans ve araştırma toplantılarında aynı araya gelebiliyor. Detaylı yıllardır bu bölgede Urartu odaklı bire bir bilgi şöleni yapılmıyordu. Aynı paradigma kurumun desteğiyle bu sempozyumu hayata geçirme şansımız oldu. Aynı yıllık ayrıntılı tıpkısı emeğin ürünü. Veri dünyası üzere çok çalkantı verici ayrımsız etkinlik olacak” dedi.

Katılımcıların sunumlarını gerçekleştirdiği sempozyum, üç devir boyunca devam edecek.Share: