Van’daki mektup varlığı yüzde 50 arttırıldı

Van’daki tezkere varlığı yüzde 50 arttırıldı

Ilbay Balcı’dan yıpranmamış benzeri el kütüphanesi müjdesi

Van’ın 13 ilçesine 97 bin 500 mektup dağıtıldı

VAN Van Valisi ve Büyükşehir Şehremaneti Başbuğ Vekili Saz Şairi Balcı, Van’daki kitap sayının 230 bin civarında olduğunu belirterek, “Şu anda yüzde 50 arttırmış oluyoruz. Ayrıca yüz bine mümasil tıpkı kitap alımımız henüz olacak” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Umumi Müdürlüğü eliyle Van’a gönderilen 97 bin 500 kitabın kaymakamlık kütüphanelerine dağıtımı gerçekleştirildi. Dağıtımı yapılacak kitapları inceleyen Ilbay Balcı, daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ilbay Balcı, ‘Kitabın Yıpranmamış Başkenti Van’ sloganıyla kitap okumaya yardım sağladıklarını belirtti. Alelhusus çocukların mebzul benzeri kitap okuyucusu olmaları amacıyla korkulu tıpkı şekilde çalıştıklarını tabir fail Ilbay Balcı, “Kitabevi yapımlarından kitap alımlarına, mektup kıraat etkinliklerinin düzenlenmesine büyüklüğünde çok sayıda pir gelişim gerçekleştiriyoruz. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü kaza halk kütüphanelerimiz için pusula gönderdi. Kısaca 97 bin 500 betik geldi. Değme kaza kütüphanesine averaj 6 bin 500 pusula veriyoruz. Doğrusu bizim sayı farkı Van’daki tezkere sayımız 230 bin civarındadır. Şu anda yüzde 50 arttırmış oluyoruz. Ayrıca 100 bine yakın tıpkı betik alımımız elan olacak. Böylecene tezkere varlığımızı yüzdelik 100 arttırmış olacağız” diye niteleyerek konuştu.

Kalifiye firez sahibi olabilmek için nitelikli bilgiye sahip olmak gerektiğini dile getiren Balcı, “Nitelikli bilgi sahibi olmanın arz iyicene yolu bile betik okumaktır. Pusula okumayı çokça önemsiyorum. Rastgele çocuğun aşındırmak aşındırmak gibi, akarsu somurmak kadar pusula okumaya hususi ayrımsız mesafe ayırması gerektiğini düşünüyorum. Kitap okumanın benzeri firez işi olduğunu yersiz devir işi olmadığını, özellikle düzentileme verilmesi gereken, gayret gösterilmesi müstelzim benzeri gelişim olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“13 ilçemizde bebek ve bala kütüphanesi yapıyoruz”

Türkiye’bile bire bir ilki gerçekleştireceklerini belirten Balcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“13 ilçemizde süt kuzusu ve çocuk kütüphanesi yapıyoruz. Hars ve Turizm Bakanlığımız ile bu arada, il, şehremaneti halk ele verdik. Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğümüz de var bu işin içerisinde. Böylece okuma kültürünün çocukken kazanılmasına ulama sağlamış olacağız. Bu Türkiye’birlikte birlikte bire bir ilk olacak. Çünkü kıraat alışkanlığını çocukken elde edilmesi geçişsiz. Nitelikli kitaplarla buluşturacağız. Bu Van’ımızın eğitimine, kültürüne haddinden fazla iri manidar, şanlı katkılar sağlayacak.”

Van’a yıpranmamış el kütüphanesi müjdesi

Genç nüfus potansiyelinin fazla oldu Van’birlikte yeni aynı el kütüphanesinin elan yapılacağını dile getiren Balcı, yeni yapılacak umum kütüphanesini ise Van Şevket Tiyatrosunun yerleşkesinde mensur edileceğini kaydetti.

Van İl El Kütüphanesi Konuşma Salonunda yapılan mektup tevzi törenine Ilbay ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şair Balcı, Van İl Firez ve Turizm Müdürü Erol Fikirli ve kütüphane yetkilileri katıldı.

Share: