Veca Dağı çevresinde ateş parçası 100 kuş türü bir almanak çalışmayla görüntülendi

Kuşların Türkiye’deki majör göç güzergahlarından Veca Dağı çevresindeki Iğdır sınırlarında 100 kuş türü, benzeri yıllık çalışmayla yegâne bir tane görüntülendi.

Bulakbaşı, Glokom, Aras Vadisi ve Erhacı sulak alanları ile Korhan Yaylası, Tuz Dağı, Kızıldağ ve Tekelti Dağı bozkırı, 342 kuş türünün yaşam alanını oluşturuyor.

Anadolu Ajansı (AA) ekibi, Türkiye’deki 3 barhana rotasından biri üstünde bulunan bu noktalardaki muhacir ve yerli kuşlardan 100’ünü hayat alanlarında tıpkı sene süresince strateji etti.

İlkbahar, yaz, bağ bozumu ve şita mevsiminde düzenlenen çalışmayla, bölgeyi kullanan ve bulunmaz tanıdık kuş türleri hem fotoğraflandı hem birlikte kamerayla pusat altına alındı.

Kuşlar beyninde soyu öfke altındakiler dahi bulunuyor

Kentteki sulak ve step alanlarda günce yaşamlarını sürdürürken objektiflere yansıyan kuşlar arasında, Acun Natür ve Saf Kaynakları Himaye Birliğince (IUCN) soyu tükenme riski taşıyan türler da düzlük aldı.

Görüntülenen enva ortada düzlük düzlük kuşlardan iri orman kartalı ve elmabaş patka “hassas”, şişman suçulluğu, kızkuşu ile sakallı akbaba ise “tehdide kilitsiz küreksiz” kodlarıyla IUCN listesinde bulunuyor.

Bölgede yaşadığı bilinen 4 ihtiyar gibi olan kıytırık kerkes birlikte IUCN yoluyla “tehlike” koduyla listeleniyor.

Bölgede yaşadığı aşina ancak henüz ilk tek görüntülenemeyen dürüst kaşıkçı kuşu, flamingo ve dürüst kuyruklu kızkuşu dahi çalışmayla görsel araç altına alınmış oldu.

Çalışmaya, Iğdır Huy Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, KuzeyDoğa Derneği ve Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Karışık Hayatı akademisyenleri birlikte sahada bindi verdi.

Share: