Vekil Çekicilik: Içtimai göz projelerinin artmasıyla icar ve hane fiyatları düşüyor

“2023’e Akilane Şehir Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Güruh Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin birlik şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; model ve 17 ilçede korkulu aynı katılımla gerçekleştirildi. Bakan Çekicilik toplantıda Samsun’dahi 4 bin 400 konutluk sosyal göz projesine şu esas büyüklüğünde 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden mevrut soruları cevapladı.

“VATANDAŞLAR, 2023 YILINA KADAR EVLERİNE GİRECEKLER”

Mail zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden birlik vatandaşların 2023 yılında yeni yapılan evlerine gireceklerini rapor fail Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur, “Tığ parçalanmamış afetlerde vatandaşımızın yanı sıra olduk. Yekpare ilgililer kıran alanına çabucacık anbean vatandaşın yarasını sardık. Benzeri taraftan üzülürken, yıpranmamış şehirlerin, dirim alanlarının inşası amacıyla bire bir hedefi ortaya koyduk. Antalya’bile yangın bundan sonra 3. devir evlerin inşası amacıyla çalışmaları başlattık.

Yaşanan yekpare afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan yeğin sonrası dükkanları doğrulama ettik. Bozkurt, Abana kabil ilçelerde hane inşaatları bitmeme ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’dahi, Kastamonu’birlikte, Antalya’birlikte, Muğla’birlikte yaşanan afat sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, teslim edeceğiz. Birçoğunun de evlerini teslim ettik” dedi.

“SOSYAL BÖLÜK PROJELERİNE 2 MİLYONA YAKIN CANLI MÜRACAAT YAPTI”

Gençlerin Toplumsal Ev Projesi’ne ilgisinden bahseden Bakan Meram Alım, “Projeyle ilgili karışık aynı özdek bulunmayan, cengel olmadığını dahi yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler şüphesiz matlup?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona andıran başvuru yaparak sunu net cevabı vermiştir. Nedeniyle burada aynı duraksama namevcut. Tığ toplumun parçalanmamış kesimlerine ve dirimsel gruplarına müteveccih aynı proje açıkladık. Benzeri kişinin 10 yıl faizsiz arsaya girdiğini düşünün, minimal ücretle dahi çalışsa, eve giren bir tane gelir asgari ücret de olsa bin 200 TL çakılı ödemeleri olacak. Bu ölçü tek şekilde değişmeyecek. Dolayısıyla bu dirimlik gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek.

Konutların ödemesinde ise görevli maaşlarının artma oranına bakarak artım yapılacak. Ancak geçen yıl memurlarımıza yüzde 80’e yakın zam yaptık fakat verecekli olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzdelik 25 remiks yaptık. Yani geliri yüzdelik 80 artarken tığ borcunu yüzde 25 artırdık. Tığ gelişigüzel zaman milletimizin yanında olduk. Bu projedeki meram filhakika toplumsal azamet anlayışı ve tahaffuz ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Doğrusu milletimiz birlikte balaban tıpkı hoşlanma gösterdi” diyerek konuştu.

“KİRA VE KONUTFİYATLARI DÜŞÜYOR”

Yapılan binalar ile konut ve icar fiyatlarının Düştüğüne değinen Icra Vekili Hava, “Icar ve göz fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar elbet düşüyor? Yapılan sosyal konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Ayrıca meclisimizin yapmış olduğu düzenleme ile düşüyor, yüzde 25 sınırlama konuldu. Dolayısıyla biz bu manada dahi ihtiyaçlara göre akım ettik, etmeye birlikte bitmeme ediyoruz” şeklinde konuştu. Içtimai Bölük Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere elbette başlayacağı sorusuna de karşılık veren Maksat Çekicilik, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla ilgili adamakıllı bir örnek var elimizde. Bugün Samsun’da Atakum ve Canik’teki toplumsal konutlarla ilişik ittifak yapılmadı. Zira arazideki problemlerden ortalık. Onlar Kıran Mahallesi’ndeki konutları matlup. Konutlardan 2 ay sonraları, 3 kamer sonra bitenler var. Aşama girişim bitecek. Orayı aldığında ve evine neredeyse girdiğinde barışma yapılacak. Yani biz bilcümle vatandaşımızın lehine akım ettik.”Share: