Vekil Soylu, Nevşehir ve Mersin’de maden satıcılarına müteveccih operasyon başlatıldığını açıkladı: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Nevşehir ve Mersin’üstelik esrar satıcılarına yönelik “Kökünü Kurutma Operasyonu”nun başlatıldığını açıkladı.

Bakan Soylu, Nevşehir Inanma Müdürlüğünde düzenlediği matbuat toplantısında, kentte bulunmalarının nedeninin Nevşehir’bile yaklaşık 6 aydır takibi Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ile gelişigüzel sürdürülen ve Türkiye’nin bir nice vilayetinde gerçekleştirdikleri “Kökünü Kurutma Operasyonu” olduğunu söyledi.

Nevşehir Emniyet Müdürlüğü, Uyuşturucu Ofis Başkanlığı ve İl Itimat Müdürlüğü Uyuşturucu Şubesi’nin gerçekleştirdiği faaliyetler çerçevesinde toplanmış 153 şüphelisi bulunan benzeri dosyanın söz konusu olduğunu anlatım fail Soylu, şöyle konuştu:

“Aynı bölümü dosya içeriğinde 6 aylık süreçle alay malay gözaltına makbuz. Zaman toplanmış 87 ibret yani bunlar özellikle metal satıcıları, gerçekleştirme edicileri, nakledicileri, bunların 87 tanesinden şu temel kadar 75’i gözaltına alındı. eş anlı bir şekilde şu anda Mersin’bile bile bire bir ölçekte kısaca 111 şüphelinin, gene detaylı zamandır bitmeme fail tıpkı dosyada, şu esas kadar 60 gözaltı da ‘Kökünü Kurutma Operasyonu’nda Mersin’dahi eş anlı benzeri şekilde gerçekleştirilmektedir. Uyuşturucuyla savaş üzerine alelhusus eğitim talim dönemi açılmadan evvel parçalanmamış illerimizde okkalı bire bir baskılama çalışması sürdürülmektedir ve şurası anlatım etmem gerekir. Bu, ister sınırlarımızda olsun, icap sınırlarımızın içerisinde olsun, tekmil düzenlilik güçlerimiz eroin ile mücadeleyi filhakika dünyanın da ölçüm ettiği aynı şekilde adına getirmektedir. Burada kamuoyuna şunu söylemek isterim. Eski yıllarda Türkiye’deki yakalanan uyuşturucunun yüzde 70’i gün batısı illerinde yakalanırdı. Meğer akıbet yıllarda kurduğumuz sistemle Türkiye’da yakalanan uyuşturucunun yüzdelik 70’i Veca, Van ve Hakkari illerinde yakalanmaktadır yani Türkiye’ye doğudan girdiği andan itibaren mızrap yakalanmaktadır.”

“Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir”

Bu baskılamanın maden rotasının hele “afyon ve eroinde” Balkan rotasından Akdeniz rotasına kaymasına amil teşekkül ettiğini dile getiren Soylu, bu baskılamayı bitmeme ettireceklerinin altını çizdi.

Bakan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esasen Nevşehir’bile yaptığımız operasyonda birlikte gene Mersin’birlikte yaptığımız operasyonda de operasyonun yer koca ayaklarından aynı tanesi birlikte metamfetamindir. Yani ‘met’ dediğimiz, vatandaşımızın dilinde ‘met’ kendisine nitelenen metamfetamine yönelik ayrımsız operasyondur. Bu birlikte Türkiye’nin doğusundan girmektedir. Yani hele İran sınırlarından girmektedir. Onun amacıyla orada bile sakil tıpkısı tedbir alınmıştır. Sabık sene kestirmece 2,5 ton civarında bir metamfetamin yakalandı. Toplanmış bu yılsa bunun tahminî şu anda 3 katından dahası tutulmuş durumdadır. Yani vadi baskılamamız, ayrımsız zamanda farkındalık üretmemiz, benzeri zamanda topyekun mücadelemiz metamfetamin üstüne üstelik sürmektedir.

Bunu rapor etmemin anlamı şudur. Siz tıpkısı uyuşturucu türünü engellersiniz, o eksantrik tıpkısı alana kendini kaydırmaya çalışır. Bunu sonsuz namına izlem fail, bu rotaları daim kendisine strateji eden, hangi ülkeden ne metal türünün Türkiye’ye aktarıldığını, aktarılmaya çalışıldığını izlem fail aynı yöntemi faal tıpkı şekilde Türkiye strateji etmektedir ve son üretmeye çalışmaktadır. Bizim mücadelemiz arzla mücadeledir. Yani arzı durdurma, metal arzını ve maden satışını, mızrap naklini tevkif mücadelesidir. Bu konuda tarihi ve iri başarılara imza atan ister inanma teşkilatımızı, lüzum cingöz teşkilatımızı kutlama ediyorum, kutluyorum.”

(Sürecek)

Share: