Veli Ağbaba, 8 Ayda 1,1 Milyon Kişinin İşten Atıldığını Açıkladı: “Çabucak Dayısı Olanların ya dahi Muhtemelen Cemaat, Tarikat, Vakıflara Yakın Olanların İş…

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Iye Ağbaba, bu yılın önce sekiz ayında 1 milyon 105 bin 947 kişinin işten atıldığını belirterek, “Maalesef vakit kaybetmeden dayısı olanların ya da belli cemaat, tarikat, vakıflara andıran olanların hareket bulabildiği, kimsesiz fukaranın aksiyon bulamadığı dönemi yaşıyoruz. YANLIŞSIZ Öğür, kendine oy verenlere dahi hareket vermiyor. Fukara fukaraysan DOĞRU Parti açısından CHP’li misin, DOĞRU Partili misin, tek farkı yok” dedi.

CHP Malatya Saylav Iye Ağbaba, İŞKUR verilerine göre bu yılın evvel sekiz ayında 1 milyon 105 bin 947 kişinin işten atıldığını ve avarelik ödeneği kabul etmek üzere başvurduğunu söyledi. “Bu rakam, o kadar ciddi bir nicelik ki Aydın’ın, Tekirdağ’ın nüfusundan elan aşkın bir rakam” diyen Ağbaba, sekiz ayda işten atılanların sayısının Türkiye’nin bir nice ilin nüfusundan daha aşkın olduğuna dikkat çekti.

CHP’nin İzmir Seferihisar’dahi düzenlediği istimara toplantısında SIMURG Vukuf Ajansı’na konuşan Ağbaba, iktidarın aylaklık gerçeği ile yüzleşmemek için TÜİK’in verileriyle oynadığını savundu ve “kimi vakit TÜİK’i kullanıyorlar, arada sırada manipüle ederek sanki Türkiye’bile avarelik problemi yokmuş gibi demeçler veriyorlar. Amma Türkiye’nin arz ana meselesi işsizlik. Hele hele tendürüst başıboşluk; az daha seçkin üç gençten birisi atıl durumda. Doğuya, güneydoğuya gittiğiniz zaman herhangi bir iki gençten birisi işsiz durumda. Maalesef sadece dayısı olanların ya birlikte mahsus cemaat, tarikat, vakıflara mail olanların hisse senedi bulabildiği, zavallı fukaranın aksiyon bulamadığı dönemi yaşıyoruz. YANLIŞSIZ Parti, kendine rey verenlere da hisse senedi vermiyor. Geda fukaraysan AK Parti açısından CHP’li misin, YANLIŞSIZ Partili misin, hiç farkı bulunmayan” diyerek konuştu.

Ağbaba, İşsizlik Sigortası Fonu’nun da gereği üzere kullanılmadığını kaydederek, 1 milyon 105 bin kişiden çabucak 538 bin kişinin avarelik ödeneğinden faydalanabildiğini söyledi. Ağbaba, “İşsizlik Sigortası Fonu’ndan bile işsizler faydalanamıyor. Maalesef sermayeye aktarılıyor bu. DÜRÜST Fırka’nin lehtar şirketlerine İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki işçinin alın teri aktarılıyor” dedi.

Ağbaba, sokakta gezerken sonsuz kendilerine hisse senedi talebi geldiğini aktararak, CHP iktidarında bu aylaklık sorunun nasıl çözeceklerini şöyle açıkladı:

“Türkiye, üreten tıpkı Türkiye olacak. Tarımdan sanayiye kadar üreten tıpkı Türkiye yaratacağız. Liyakati esas kılacağız. Hangi buluşma hangi birlik, liyakati asıl kılacağız. Umumi Başkan’ımızın açıkladığı Aile Destekleri Sigortası kapsamında bu sorunu da çözeceğiz. Bire Bir evde sigortalı biri yoksa Aile Destekleri Sigortası kurumu, o evde sigortalı sıfır birini işe alacak. Partisine, dayısına, amcasına bakmayacak. Ev Destekleri Sigortası’nın amacı, temas evde tıpkısı sigortalıyı temin etmek. Devletin kurumları evet üstelik belediyeler işe herif alacağı antlaşma kesinlikle Aile Destekleri Sigortası’ndaki kayıtlı aylak insanları alacak.”Share: