Videoteyp: Türkiye Esenlik Turizmi Sektörü Gözünü Toptan Pazara Dikti

Türkiye, küresel afiyet turizmi sektöründe çoğu Avrupa’dan atılmak amacıyla acun çapında on binlerce insanı calip balaban tıpkısı aktör haline geliyor.

Saç dökülmesine karşı tedaviler ve estetik ameliyatların az çok pop olduğu sektörün profesyonelleri gelecekte Türkiye’nin henüz şişman tıpkı alışveriş payına topluluk olabileceğini söylüyor.

Onkoloji, kardiyoloji ve organ aktarımı kadar dirimsel önem haiz şifahane departmanları, Türkiye’üstelik uygun fiyatlarla otama örtmek üzere dünyanın her yerinden gelen ağyar vasıtasıyla umu görüyor.

Türkiye’ye gelen ecnebi turistler arz çok estetik operasyonlar, saç ekimi, kalp cerrahisi, ortopedi, onkoloji, diş sağlığı ve şişman bebek tedavilerini yeğleme ediyor.

AZİZ ÇİGA, İstanbul merkezli sağlık turizmi üstüne uzmanlaşmış ayrımsız firmanın Yönetim Kurulu Başkanı

“Başladığımız ahit tıpkısı trend vardı, özellikle saç nakli. Sonra baktık ki Türkiye’nin potansiyeli, Türkiye’nin altyapısı bunlarla anılmamalı. Oldukça çokça bunaltıcı ayrımsız altyapımız var, çokça büyük tıpkı potansiyelimiz var. Ayrımsız dahi coğrafi avantajımız var. Yani bugün üç-hakir saat pervaz mesafesinde tıpkısı buçuk iki milyar nüfusun ortasındayız.

Dünyada bununla ilgili hatırlı kuruluşlar yoluyla işlenmiş tetkikat var…Yani spa, welness, sağlığı kavrayışsız iktisap üzere bütün segmentleri bunun içine koyduğunuz ahit 1,2 trilyon dolarlık ayrımsız miktar var bu işte. Hem termal hamur suları, ısıdam sular, hem bile içmeler dediğimiz, antipatik, doğal, otama edici suların üstünde oturuyorsunuz. Mevcut olan durumumuz, yani altyapımız, hem iyileştiren tarafında hem birlikte gayrı segmentlere baktığımız devir ve coğrafi konumu birlikte hesaba kattığımız ahit, Türkiye şu anda çivi çakmadan o bahsettiğimiz 1,2 trilyon doların yüzde 10’unu alabilecek kapasitede.”

ALPER ÇAPANOĞLU, kozmetik cerrahi ve saç ekimi üzerine tıpkısı şirketin yöneticisi

“Keyif turizmi pazarı kısık büyüyen benzeri pazar. 2023 yılı itibariyle bu pazarın dünya genelinde 100 bilyon ABD dolarını aşması bekleniyor ki bu beribenzer haddinden fazla hızlı büyüyen ayrımsız pazar olduğunu gösteriyor. 2019 yılında global anlamda 39,6 bilyon dolar olan beğenilen pazarının, 2025’te 60 milyar doları bulacağı dolay görülüyor.

Türkiye yalnız bozuk para olduğu amacıyla yeğleme edilmiyor. Türkiye, hesaplı ve faziletkâr kaliteyle hizmet veren benzeri ülke. Çok ağır sıklet hastaneler, çok tehlikeli klinikler var. Dünya çapında esenlik standartlarına ehil olan klinikler var. Birçok mutluluk vatandaşı, ülkesinde alabileceğinden daha birinci sınıf hizmeti çokça henüz akla yatkın fiyatla alıyor.”

Xinhua Malumat Ajansı muhabirleri İstanbul’dan bildiriyor.

Share: