Vietnam’da doğan vovinam sporunu Türkiye’ye getirdiler

Bolu’birlikte İtalyan çalıştırıcı Vittorio Cera ile Vietnam kökenli dövüş sporu vovinamı ülkeye kazandıran çalıştırıcı İbrahim Damar, “Çatlak ayında İtalya’de düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na Bolu’dan vovinam milli takımı oluşturarak müsabakalara katılacağız” dedi.

Bolu’birlikte etraflı yıllardır karate ve sair dövüş sporu dallarında çalıştırıcılık özne İbrahim Soy, dünyada yapılan fakat ülkemizde yapılmayan dövüş sporu dallarını araştırdı. Soy, yaptığı araştırmalarda Vietnam kökenli dövüş sporu olan vovinamın farklı ülkelere yayıldığını ve popüler olduğunu gördü. Özge çalıştırıcı arkadaşları Sabri Yaradılış ve Emrah Sarıcaer ile bile mülaki İbrahim Damar, Vovinam Federasyonu ile iletişime geçti. Federasyondan olumla karşılık kayran Huy’ın daveti üstüne Avrupa Vovinam Federasyon başbuğ yardımcısı ve beceri sorumlusu Vittorio Cera Bolu’ya geldi. 2 dolaşma boyunca Bolu’da kalan Cera, farklı dövüş sporu dallarıyla uğraşan sporculara vovinam dersi verdi.

” Türkiye’da olmaktan mutluyum”

İtalyan vovinam antrenörü Vittorio Cera, “Vovinam sporu içerisinde ayrımsız çok branşı, tekniği barındıran ve dengeyiz temel düz aynı spor dalı. Şu dakika cümle dünyada Vovinam’ı yayıyoruz. Türkiye’dahi olmaktan haddinden fazla mutluyuz. Bizim amacıyla Türkiye, Asya ile Avrupa arasındaki bağlantısı zımnında çokça önemliydi. Bu şekilde vovinamı çıktı yayacağımızı düşünüyoruz” dedi.

“Milli takımla Avrupa Şampiyonası’na katılacağız”

Vovinam sporunu ülkeye kazandıran İbrahim Damar, Bolu’dan milli bando oluşturarak Avrupa Şampiyonası’na katılacaklarını belirterek, “Benim zat karate ve wushu faaliyetlerimden sonraları genel ağ üstünde özge dövüş sporlarını hobi yerine araştırmamla başladı. İngilizce kaynaklardan dünyada yapılan farklı sporları aramak istedim. Beş Altı kol dikkatimi çekti. Vovinam da bunların arasındaydı. Bolu’dahi kâin branşlarımızın ortada bu branşı birlikte yapıp yapamayacağımızı düşündüm. Henüz sonra Avrupa Vovinam Federasyonu ile irtibata geçtim. Hocamız Avrupa Vovinam Federasyon komutan yardımcısı ve ustalık sorumlusu. Onların da çok ısıdam karşılamasından kıran Türkiye’ye getirmeyi düşündük. Vovinam Türk halkının sevebileceği tıpkısı dal. Bu konuda inançlıyız. Araştırı imkanımız üstelik oldu. Bu doğrultuda seminerden sonraları vovinam faaliyetleri Bolu’bile bitmeme edecek. Ara ayında İtalya’dahi düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na Bolu’dan vovinam milli takımı oluşturarak müsabakalara katılacağız. İnşallah 2 yıla büyüklüğünde de bire bir Ulusal Vovinam Şampiyonası’nı Türkiye’de aranjman planımız var” diye konuştu. – BOLU

Share: