Yaban hayvanları GPS vericili toht ve fotokapanlarla doğasında izleniyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Umumi Müdürlüğü, talih genelindeki çandır hayvanı çeşitliliğini kurduğu 3 bin 180 fotokapanla izlerken 10 yılda 260 karışık hayvanına taktığı GPS vericili tasmayla dahi bu hayvanların hayat döngülerini izleme ediyor.

AA muhabirinin, Ekincilik ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye bakarak, Türkiye’deki karışık hayatına yönelik icraat andıran zamana kadar bundan sonra doğrudan dürme dair namına gerçekleştiriliyordu.

Son dönemde ise tabiatla savaşım ve strüktürel zorlukların aşılmasına yönelik geliştirilen teknolojiler çalışkan kendisine kullanılıyor. Aşılanmamış hayatını gözlemede canlıların hareketini algılayarak çekim yapabilen fotokapanlarla gerçekleştirilen çalışmalar, herif faktörünün himmet sahasına etkisini türlü olduğunca aza indiriyor.

Fotokapan çalışmalarıyla türlerin yayılış alanları, kişi dinamikleri, nüfus yoğunlukları, bireylerinin teşhisi kabilinden bilgiler kesme verilerle ortaya konulabiliyor. Tuhaf eylem planı, idare ve gelişme planı çalışmaları ile türlerin korunması faaliyetlerinde bu verilerden faydalanılıyor.

Ülke genelinde doğaya yerleştirilen kısaca 3 bin 180 fotokapan ile Rum çandır koyunu, ayı, sırtlan, kızılgeyik, esmer ve kurt kabilinden aşılanmamış hayvanları izleniyor.

GPS tasmalı aşılanmamış hayvanları

Bakanlığın üretme istasyonlarında üretilen ya birlikte karışık hayvanı rehabilitasyon merkezinde otama edilerek elbette alanlarına bırakılan ve bilimsel araştırma için doğal hayat alanlarında yakalanan karışık hayvanları, hayatta kalma oranları ve yayılış alanlarının belirleme edilebilmesi üzere peyk vericili evet dahi GPS’li tasmalar takılarak izleniyor. Yapılan izlemeler, aşılanmamış hayvanlarının üreme, konaklama ve kışlama alanlarının tespitine imkan verdiğinden, bu alanların yöntemine dair de alınacak kararlara altlık oluşturuyor.

Bu kapsamda sonuç 10 yılda, 24 türden 260 melez hayvanına GPS vericili toht takılarak takip çalışmaları yapıldı.

Bu donör uygulamasıyla 2013’te Adıyaman’daki tıpkı tahrilli sırtlanın 10 ayda tahminî 2 bin 894 kilometrelik alanda, 1518 kilometre yürüyerek Kahramanmaraş’a gittiği tayin edildi. Yeniden bu çalışmayla 2016’üstelik Aksaray Ekecik Dağı’nda doğaya bırakılan ve 2 sene izlenen ayrımsız Anadolu melez koyununun tahminî 2 bin 300 hektarlık alanı kullandığı kayıtlara geçti.

Kaçak avcılarla mücadele

Ayrıca fotokapanlar yasa dışı avcılık ile mücadelede faaliyetin başarısını tezyit etmek amacıyla Genel Müdürlük yoluyla av esirgeme ve arama çalışmalarında mevki çapında vahim şekilde kullanılmaya başlandı.?

Kara Avcılığı Kanunu kapsamında av ve melez hayvanı kaynaklarını dirilik alanlarıyla alay malay koruyarak bu kaynakları gelecek kuşaklara aktarmak için Vekillik birimleri yoluyla av siper ve kontrolü faaliyetleri yürütülüyor. söz konusu çalışmalar 15 nahiye müdürlüğü, 81 memleket bölüm müdürlüğünce 2 bin 94 av esirgeme, 400 arazi ara bulucu, 3 bin 180 fotokapan ve 25 dron ile büyüklük genelinde yıl boyunca sürüyor. DKMP ekipleri vasıtasıyla 2012 yılından bugüne büyüklüğünde yasadışı avlanan 72 bin 297 hayat karşı iş yapıldı ve 79 milyon 714 bin 542 teklik yönetimsel para cezası kesildi.

Vekâlet, nesli acı altındaki melez hayvanları ve bunların türevlerine ilgilendiren Mürekkep Milel Nesli Coşkunluk Altındaki Türlerin Ticaretine İlişkin Sözleşmesi’nin (CITES) paydaşı yerinde bulunuyor. Bu kapsamda gümrüklerden Türkiye’ye giriş ve çıkış yapacak nesli felaket altındaki karışık hayvanları ve bunlardan elde edilen ürünlerin ticaretiyle ilişkin aksiyon ve işlemler yaparak arama altında tutup, bakı yapılıyor. Yasa gereği bugüne büyüklüğünde 44 bin 808 evrak düzenlendi.

Share: