“Yakalanan evvel darbeci” Yurdakul Akkuş’un yeniden yargılandığı sevgili sürüyor

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz soysuz darbe girişimi sırasında, Bursa’da sanki örfi idare komutanı olmayı beklerken, “yakalanan ilk darbeci” olan dönemin İl Jandarma Komutanı Yurdakul Akkuş’un da aralarında olduğu 8’i mevkuf 16 sanık üzerine ilk mertebe mahkemesince verilen kararın Yargıtay marifetiyle usulen bozulmasının peşi sıra, sanıkların istinaf mahkemesinde yeniden yargılanmasına devam edildi.

Bursa Toprak Adalet Mahkemesi 2. Ukubet Dairesinde görülen duruşmaya sanıklar ile yakınları, avukatları ve Cumhurbaşkanlığı vekili avukatlar katıldı.

Sanıkların, asıl hakkındaki mütalaaya karşı savunmaları istendi.

Tutuklu sanık Ayhan Rahat, hakkındaki suçlamanın daim değiştirildiğini doğacak sürdü, beraat talebinde bulundu.

Tutuklu maznun Eksiksizlik Şendur üstelik 15 Temmuz gecesi Osmangazi İlçe Açıkgöz Komutanlığına gidilmemesi gerektiğinin kendilerine iletilmediğini savundu.

Osmangazi’de toplantı yapıldığı ve Atmaca’a maneviyat güdeleme desteği sağladığı iddiasının makul olmadığı beyanında mevcut Şendur, “Yurdakul Atmaca gözaltına alınırken binada değildim. O süreci görmedim. Bu gerekçe ağız ağıza asılsızdır.” dedi.

Sanık Erkan Demirtemel üstelik hakkındaki suçlamaları reddetti, tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti, özge sanıkların dinlenilmesi amacıyla duruşmayı yarına erteledi.

İlk rütbe mahkemesi ve istinaf kararları

FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgilendiren önceki gözaltına alınan insan olan, çantasından “örfi idare nasıp listeleri” ve “kullanılmamış organize” dokümanları sâdır Yurdakul Atmaca’un 15 Temmuz 2016 gecesi gözaltına alınmasıyla teşebbüsün seyri değişmiş, çantadaki belgelere bakarak operasyonlar hızlanmıştı.

Akkuş’un çantasındaki dokümanda, sanki sıkıyönetim sırasında başa geçecek 81 yer valisi askerler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesinde görevlendirmeler ile darbecilerin hile planı şemaları ve talih genelinde kamu kurum ve kuruluşlarının başına geçecek isimlerin listesinin düzlük aldığı tabir edilmişti.

Bursa 8. Yoğun Ukubet Mahkemesinde yargılanan Akkuş, 11 Orak Ayı 2018’deki duruşmada ağırlaştırılmış müebbet delik cezasına çarptırılmıştı.

İlk mertebe mahkemesinin kararını değerlendiren Bursa Havza Adliye Mahkemesi 16. Ukubet Dairesi, 16 Eş 2020’dahi, yargılamayı ve verilen mapus cezalarını hukuka akıllıca bulmuştu.

Yargıtay 2. Ukubet Dairesi, Atmaca ve gayrı sanıklara yerel mahkemece sunulan ve istinaf mahkemesince hukuka makul bulunan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını, sanıkların akıbet savunmalarını görüntülü sistemle yapmalarının defans haklarını kısıtladığı gerekçesi ve usulen kâh gayrı gerekçelerle bozmuştu.

Share: