“Yakalanan önce darbeci” Yurdakul Akkuş’un yeniden yargılandığı davanın görülmesine bitmeme edildi

Fetullahçı Yıldırı Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz yavaş çarpış girişimi sırasında, Bursa’de neymiş örfi idare komutanı olmayı beklerken, “yakalanan ilk darbeci” olan dönemin İl Açıkgöz Komutanı Yurdakul Atmaca’un de aralarında olduğu 8’i mevkuf 16 maznun karşı evvel evre mahkemesince sunulan kararın Yargıtay tarafından usulen bozulmasının arkası sıra, sanıkların istinaf mahkemesinde yeniden yargılanmasına bitmeme edildi.

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ukubet Dairesinde görülen duruşmada, sanıklar, yakınları ve avukatları ile Cumhurbaşkanlığı vekili avukatlar hazır bulundu. Tutuklanmadan sanık Büyük G. ise Bitlis Adliyesi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) eliyle duruşmaya katıldı.

Mahkeme heyeti, iddia makamından anne hakkındaki mütalaasını istedi.

Sanıklara henüz önce tebliğ edilen mütalaasını yineleyen argüman makamı, Yurdakul Akkuş’un “matematik ve güç kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya bakmak” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını, sanıklar Mürtefi Çiğci, Erkan Demirtemel, Ertuğrul Yüksel, Melik Kutkan, İbrahim Kırıcı, Kemal Şendur, Ayhan Şen, Erek Yıldırım, Mustafa Ekici, Yılmaz Gündüz ve Bilal Dişbudak’ın birlikte “kuvvet ve güç kullanarak anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmeye muavenet etmek” suçundan 20 yıla kadar hapishane cezasına çarptırılmalarını istedi.

Cumhuriyet savcısı, sanıklar Hacı Hüseyin Çelenk ve Duran Demir’in, “silahlı yıldırı örgütüne unsur almak” suçundan 8 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını, Uca Bülbül ve Ulvi Yasal’ın ise berattine karar verilmesini murat etti.

Mütalaaya cebin Yurdakul Atmaca, yargılama boyunca, işlemediği aynı suçu elbette işlemediğini anlatmaya çalıştığını ifade ederek savunma yaptı.

15 Temmuz gecesi Bursa’üstelik temas fenomen yaşanmadığını tamlayan Akkuş, raporlar, polis güçleri tutanakları ve alınan ifadelerin bunu ortaya koyduğunu söyledi.

Osmangazi İlçe Uyanık Komutanlığı’nda darbe toplantısı yaptığı iddiasına değinen Akkuş, “Ben o süre içre, o telefon trafiğinde bittabi toplantı yapabilirim? O tam inanın emri de okumamıştım, sonuç satırlarına bakmıştım.” diyerek konuştu. Hakkındaki suçlamaları reddeden Atmaca, beraattini istedi.

Cumhurbaşkanlığı vekili avukatlar Rıfat Vekil ve Hasan Mualla Yılmayan birlikte 15 Temmuz darbe girişiminde Bursa iline yansıyan ve davanın konusunu oluşturan eylemlerle, esasa ilgilendiren sav, itiraz ve kanaatlerini istida şeklinde mahkemeye sundu.

Mahkeme heyeti, özge sanıkların dinlenmesi için duruşmayı yarına erteledi.

İlk mertebe mahkemesi ve istinaf kararları

FETÖ’nün darbe girişimiyle ilişik ilk gözaltına alınan isim olan, çantasından “sıkıyönetim atama listeleri” ve “bakir kodifikasyon” dokümanları sâdır Yurdakul Atmaca’un 15 Temmuz 2016 gecesi gözaltına alınmasıyla teşebbüsün seyri değişmiş, çantadaki belgelere bakarak operasyonlar hızlanmıştı.

Atmaca’un çantasındaki dokümanda, güya sıkıyönetim sırasında başa geçecek 81 diyar valisi askerler, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kumanda kademesinde görevlendirmeler ile darbecilerin dümen planı şemaları ve mevki genelinde kamu gurur ve kuruluşlarının başına geçecek isimlerin listesinin meydan aldığı ifade edilmişti.

Bursa 8. Ağır Ukubet Mahkemesinde yargılanan Atmaca, 11 Orak Ayı 2018’deki duruşmada ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırılmıştı.

İlk derece mahkemesinin kararını değerlendiren Bursa Nahiye Adliye Mahkemesi 16. Ukubet Dairesi, 16 Ev 2020’de, yargılamayı ve verilen cezaevi cezalarını hukuka uygun bulmuştu.

Yargıtay 2. Ceza Dairesi, Atmaca ve başka sanıklara domestik mahkemece sunulan ve istinaf mahkemesince hukuka makul mevcut ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezalarını, sanıkların serencam savunmalarını görüntülü sistemle yapmalarının defans haklarını kısıtladığı gerekçesi ve usulen bazen diğer gerekçelerle bozmuştu.

Share: