Yaşıtları parklarda baziçe oynarken, dört kardeş yaylada sürünün peşinde koşuyor

Yaşıtları parklarda baziçe oynarken, dört ahi yaylada sürünün peşinde koşuyor

Faraşin Yaylası’nda mütezayit Aslan ailesinin dört çocuğu, yaz-kış demeden aile işlerini sırtlıyor

ŞIRNAK – Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi Faraşin Yaylası’nda mütezayit Aslan ailesinin çocukları yaz-şita demeden evlerinin işlerini üstlenirken, 220 sayı hayvandan oluşan sürünün bakımlarını da yapıyor.

Beytüşşebap ilçesine tutkun Yeşilöz köyü Faraşin Yaylası’nda yıllardır kalan Aslan ailesi, geçimini hayvancılıkla sağlıyor. Aslan ailesinin 2 kız, 2 eş çocuğu lüp bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. 220 koyun, 5 beygir, 4 kapik ve 27 tavukları olan familya; yaylada kış-yaz kış kalıyor. 2 bin 650 rakımlı yaylada kalan ailenin en kıtipiyoz çocukları olan 5 yaşındaki Nuda Arslan, ablası olan Axin ile beraber koyunlara bakıyor. 10 ve 11 yaşlarında olan Patent ve Çınar isimli erkek çocuklar atlama beygiri ve samanlardan sorumluyken, ağababa Kayaç Aslan ise kar yığınlarıyla uğraşıyor.

Kışın yer anif geçtiği yaylada geçimini hayvancılık yaparak sağlayıcı ailenin çocukları baharat aylarını iple çekiyor. Axin Aslan (13), yıllardır yaylada kaldıklarını söyledi. Aslan, “Çoktandır buradayız. Gelişigüzel sene yaz-kış burada kalıyoruz. Hayvanlarımız var, babama müzaheret ediyoruz. Lüp işlerinde anneme yardım ediyorum, henüz sonraları kardeşlerimle beraber koyunların içre el tutuyoruz. Yem veriyoruz, suya götürüyoruz” dedi.

İşlerinin haddinden fazla baskı olduğunu, buna karşın güzelce geçtiğini rapor eden Aslan, “En kıtipiyoz kardeşim Nuda 5 yaşında daim bizimle. Beraber sıkılmasın diye onu de yanımızda getiriyoruz, o da çalışıyor. Serencam 3 yıldır bizim sesimizi duyurduğunuz üzere İhlas Bilim Ajansına haddinden fazla teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Share: