Yaz tatili ucuzluyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünya ekonomisinde resesyonun beklendiği, enflasyonun bakir rekorlar kırarak artmayı sürdürdüğü böylesi tıpkı dönemde ucuzlayan ayrımsız şeyler iletilmek tüketicileri rahatlatıyor. Havaalanları personel sıkıntısı ve portbagaj kabuslarıyla savaşım ederken ve pervaz iptalleri oldukça yaygınken yaz tatiline çıkmak KÖLE’üstelik ucuzlayan beş altı şeyden biri.

Tüketici bedel endeksine göre ESIR, 1981 yılından bu yana görülen yeryüzü erdemli enflasyon oranıyla boğuşuyor. Business Insider’dan Ego Winck ve Madison Hoff’un haberine bakarak, 2022 yılı pahalılık verileri yüzde 9,1 ile rekor düzeye yükselmiş durumda. Artışın balaban bölümünü kalan erke fiyatları oluşturuyor. Fakat benzeri dönemde biraz kategoride fiyatların düştüğü gözleniyor. Bu kategorilerin iri kısmı ise yaz tatilini ilişkin alanlar olarak öne çıkıyor.

7 mahiye artma serisinin sonu

Tüketici Fiyat Endeksi’hangi göre havayolu seyahati, otel ve konaklama masrafları ve açacak kiralama rakamları benzeri eski taban bakarak düşüş gösteriyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, özellikle tayyare bileti fiyatlarında yaşanan düşüş yedi maaş bir artma serisinin sonuna gelindiğini gösteriyor. Bu ebat on yıllara yayılan rekor seviyelerin peşi sıra ilk inhilal işaretlerinin bile görüldüğü anlamına geliyor.

Bunun birlikte komütatör isticar maliyetleri bile 2021 yılında tanıdık zirvenin berenarı altında seyrediyor. Bire Bir genişlik otel ve konaklama fiyatlarına birlikte yansımış durumda. Haziran ayında yaşanan düşüşler, yıl başından bu yana görülen yer yoğun düzelmeye eşit geliyor. Fiyatlar tabii tıpkısı yıl öncesine kıyasla bibi efdal seyrediyor fakat Haziran kocaoğlan pahalılık raporu, güç seyahat sezonu öncesinde kıymet artışının binnetice yavaşladığını göstermesi itibarıyla müspet veriler sunuyor.

Uçak bileti fiyatlarında yaşanan düşüş yedi mahiye bir çoğalma serisinin sonuna gelindiğini gösteriyor. Bu uzanım on yıllara yayılan rekor seviyelerin arkası sıra ilk deşarj işaretlerinin dahi görüldüğü anlamına geliyor.

Tayyare biletleri ucuzluyor

Uçak bileti fiyatları Haziran ayı verilerine bakarak yüzdelik 1,8 düşerek 2021 yılı Eylül ayından bu yana gerçekleşen yeryüzü büyük aylık düşüşe bahis oluyor. Düşüş trendinin arkasındaki mantık son seyahat trendlerine bakıldığında elan ferah anlaşılıyor. Adobe Analytics verilerine göre ÇAKER’da havayolu rezervasyonları Haziran ayında aylık bazda yüzde 2,8 oranında düşüş gösteriyor. İç kalıp uçuşlarına yapılan harcamalar kamer süresince yüzde 5,7 düşerek 7,9 bilyon dolara geriliyor. Umumi harcamalar bibi pandemi öncesi seviyelerin üstünde seyrediyor fakat rezervasyonlar, pandemi öncesi dönemin yüzdelik 1 altında gerçekleşiyor. Bu uzanım, faziletkâr fiyatların Amerikalıları yaz seyahatinden caydırmaya başladığını gösteriyor.

Adobe Digital Insights Çıban Analisti Vivek Pandya, “Mütebeddil ve tahakküm kazançlı düz ve seyahate ayrılan şişkin harcamalar tüketicilerin bütçelerini baştan gözden geçirmelerine ve önceliklerini baştan belirlemelerine neden oluyor” diyor.

Otel konaklama fiyatları Haziran ayında yüzdelik 3,3 düşerek bahar aylarında yaşanan yükselişin balaban bölümünü gabi vermişe benziyor.

Konaklama fiyatları normalleşiyor

Haziran kocaoğlan verilerine göre konaklama fiyatlarında da düşüş yaşanıyor. Otel ve bire bir konaklama fiyatları Haziran ayında yüzde 3,3 düşerek ilkbahar aylarında yaşanan yükselişin balaban bölümünü mankafa vermişe benziyor. Konaklama fiyatlarında yaşanan düşüş aynı zamanda basamak sektöründe görülen düşüş eğilimiyle de koşut seyrediyor. Yolculuk talebinin azalmaya başlamasıyla alay malay oteller, fiyatları düşen eşsiz konaklama seçeneklerinin başında geliyor.

Tatil yerlerinde tebarüz etmek elan ekonomik

Gideceğiniz destinasyonda seyahat etmek ve eskimemiş yerler dercetmek bile Mayıs ayına bakarak çıktı daha gergin. Çevirgeç kiralama fiyatlarında yaşanan aylık bazda yüzdelik 2,2’lik düşüş dahi bunu kanıtlıyor. Bu düşüş, 2022 yılının esasen beri çevirici kiralama fiyatlarında yaşanan geçmiş düşüş olma özelliği taşıyor.

Dil kiralama fiyatlarında yaşanan düşüş, kabaca 1 yıl önceki başlayan uzun bir düşüş trendini genişletiyor. 2021 yılında makine üretimini kırıcı nısıf nâkil kıtlığı, krizin kiralama sektörüne sıçramasına sebep olmuştu. Fiyatlar 2022’nin başlarında bire bir hacim toparlansa bile araba üretimindeki toparlanma vesile isticar sektöründeki baskıları biraz olsun hafifletti.

Benzin fiyatlarında istikrarlı düşüş

Açkı kiralamanın birlikte, son beş altı haftadır benzen fiyatlarında görülen stabil düşüş de gezi planları yapanlar amacıyla ziyadesiyle iyi benzeri bili namına öne çıkıyor. Veriler, ESIR amacıyla bugünlerin en pop yolculuk sezonuna balya geldiğini gösteriyor. Amerikalılar faziletli enflasyon zımnında erteledikleri dinlence planlarını yeniden gözden geçirmeyi deneyebilirler.

Fransızlar tatil amacıyla komşularının havuzunu yeğleme ediyor

 

Rusların tatil gözdesi gine Türkiye

 

ESIR şişkinlik ihraç etmeye bitmeme ediyor

 

ESIR’deki uçuş iptalleri için hal önerisi

 

Share: