Yeğin, lüks, kayıp taharri kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi

Kalabalık’üstelik, “2022 Kıran Manevra Yılı” kapsamında sel, katmerli, kaybolma kontrol kurtarma tatbikatı yapıldı.

İçişleri Bakanlığı ve Kıran ve Ivedili Nitelik (AFAD) Başkanlığının, 2022 yılını “Kıyamet Manevra Yılı” adına car etmesi zımnında İl AFAD Müdürlüğünce Melet Irmağı’nda “yeğin, taşkın, kaybolma kontrol kurtarma” temalı lehçe düzeyde yer tatbikatı kombinasyon edildi.

AFAD Müdürü Osman Işık’ın manevra için verdiği brifingin arkası sıra vadi tatbikat senaryosuna geçildi.

Senaryo gereği, Hava Bilgisi Havza Müdürlüğünden metrekareye 216 kilo yağmur bilgisinin alınmasının ardından Altınordu ilçesi Cumhuriyet Altını ve Kayabaşı mahallelerinin hâkim ve taşkından etkilenmesi neticesinde evgin nitelik ihbar ve davet hattına gelen bilgiler ışığında devlet genelinde yaşanan olumsuzluklar ilçeler bazında sıralandı.

Melet Irmağı’ndaki suyun yükselmesi dolayısıyla alanda ve evdeki vatandaşlar ile düzentileme yapan aksiyon makinesi operatörü olmak üzere 14 gönül çevrik kaldı, tıpkısı vesile ise içindeki 3 kişiyle ırmağa düştü.

Ayrıca hayvanlarını ırmaktan karşıya buyurmak isteyen güdücü, eşi ve oğlu, küçükbaş hayvanlarıyla suya kapılarak kayboldu, göçü cihetiyle yıkılarak ırmağın akıntısına kapılan ahşap yapıdaki 4 kişiden selen alınamadı, tarım arazileri, iş yerleri ve evlerde hasar oluştu, Kalabalık’yu Giresun’a bağlayan kişmiri yolunda erişim etkilendi, üç evde da göçük meydana geldi.

Bu bilgiler çerçevesinde, Ordu ve mekân illerden itfaiye, UMKE, bahir polisi, Deniz Boyu Asayiş, uyanık kontrol istirdat timi, AKUT, İHH ile muhtelif arama kurtarma ekiplerinden oluşan personel, 54 miftah ve helikopter, bot, jet ski, dron, K9 köpeklerinin üstelik vadi aldığı çevirgeç ve malzemelerle çalışmalara katıldı.

Ekiplerin sudan ve karadan, helikopterle üstelik alarga olaylara müdahale ettiği tatbikat, gerçeğini aratmadı.

“Tatbikatla mümkün bir afette neler yapılması gerektiği uygulamalı kendisine gösterildi”

Vali Tuncay Sonel, burada gazetecilere, 129 anahtar ve 697 katılımcının bulunduğunu tatbikatın, kül birimlerin koordinasyonuyla muvaffakiyetli şekilde ifa edildiğini söyledi.

Yaka Güvenlik helikopterinden, jandarmadan emniyete, sağlık ve itfaiye ekiplerinden bütün birimlere büyüklüğünde kusursuz aynı tatbikatla olasılı afette neler yapılması gerektiğinin kılgılı gösterildiğini tamlayan Sonel, mevki yerine herhangi bir makule afete tedarikli olunması gerektiğine bel etti.

Türkiye’nin akıbet yıllarda afetlere tedbir ve engelleme konusundaki başarısına dikkati çekici Sonel, 2020’bile Giresun’un Dereli ilçesinde baskın afeti meydana geldiğini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde devletin ve gönüllü arama kurtarma ekiplerinin kıyamet bölgesine ivedilikle tefehhüm etmesinin bunun aynı göstergesi olduğunu anlattı.

Sonel, tatbikatta emeği geçen cümle kamu gurur ve kuruluşları ile sivil cemiyet kuruluşlarına teşekkürname ederek, “Tatbikata katılan arkadaşlarımıza Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun sükse dileklerini ve selamlarını ilettim. Kazasız, belasız tatbikatımız bile sonuçlanmış oldu. Rabbim kül afetlerden ülkemizi korusun ve böyle kahraman güvenlik güçlerimizin, kurumlarımızın, gönüllüklerimizin, düzentileme verenlerin üstelik ayağına taş değdirmesin.” dedi.Share: