Yemeğe tuz atmak ömrü kısaltıyor

Ölçülü buğulu 500 bin İngiliz’le yapılan ayrımsız araştırı, yemeğe tuz atmanın er ölümle yakından ilişkili olduğunu ortaya koydu. Bu kişilerin kalıtım bilimi ve keyif geçmişlerinin kayıtlarının tutulduğu UK Biobank kullanılarak yapılan araştırmaya bakarak sodyum klorür erkeklerin ömrünü genişlik bir iki 2, kadınların ömrünü de 1.5 sene kısaltıyor. Yemeği pişirirken atılmış tuz miktarı ise araştırmaya karışma değil.

Araştırmada gayrisıhhi hayat laden üzere sair faktörler üstelik göz ardı edilmesi fakat araştırmayı yürüten ekip elde edilen sonuçların insanların yemeklerine tuz atmayı bırakmasını düşünmesine gerektirecek büyüklüğünde cıvıl cıvıl olduğunu gösterdiğinin altını çizdi.

Araştırmanın başındaki isimlerden Prof. Lu Ki, “Bildiğim kadarıyla araştırmamız, yemeğe tuz katılması ile erken ahiret yolculuğu arasındaki ilişkiyi inceleyici önceki araştırı olma özelliği taşıyor. Masada önümüzde duran yemeğe daha beş altı sodyum klorür katarak ya dahi hiç katmayarak sodyum tüketimini biraz azaltmanın esenlik açısından büyük getirileri olacaktır; hele de açık kitlelerde başarılabilirse” ifadelerini kullandı.

Öyle kim 2006-2010 arası sodyum klorür tüketimleri açısından strateji edilen araştırma katılımcıları arasında yemeğine herhangi bir antlaşma tuz katanların erken ölüm riski yüzde 28 olarak belirlendi. 50 yaşında olup birlikte tuzdan vazgeçmeyen erkek ve kadınlar amacıyla hayat beklentisi üstelik sırasıyla 2.3 ve 1.5 sene kısaldı.

Erken ahiret yolculuğu getiren değişik faktörler ise yaş, cinsiyet, budunsal üs, üst ölçüleri, sigara- alkol kullanımı, fiziksel etkinlik, yeme alışkanlıkları ile diyabet, amansız hastalık ve kalp hastalıkları kabilinden tıbbi davranışlar.

Günindi ülkelerinde sodyum tüketiminin az daha yüzdelik 70’i meful ve hazır gıdalardan kaynaklanıyor.

Aralıklı aşındırmak yemenin faydaları

 

Rastgele dolaşma 3 adet kemirmek tam: Beyni 20 yaş gençleştiriyor!

 

Share: