YERDE BULUP BESLEDİĞİ EBABİL YANINDAN AYRILMIYOR

Yalova’birlikte ruhlu Işıl Pekergin (50), aksiyon yerinin uğrunda bulduğu ebabili beslemeye başladı. Pekergin, 3 aydır gittiği her yere ebabili dahi götürüyor. Sabahleyin işe gelip, akşam ezanı bile eve birlikte dönen Pekergin ile ebabil, görenlerin ilgisini çekiyor.

Yalova’birlikte optikçi dükkanı bulunan Işıl Pekergin, 3 ay evvel, hareket yerini açmaya geldiği bir sabah, belediye temizlik görevlisinin yerde kuş bulduğunu gördü. Pekergin, daha tüyleri da çıkmamış olan kuşun dünyada eşsiz görülen ve Türkiye’birlikte 4 türü kâin ebabil olduğunu öğrendi. Pekergin, elleriyle beslediği ebabili 3 aydır evine ve gelişim adına götürerek bakıyor.

‘EVCİMEN, SEVGİ KOMPLE BİR KUŞ’

Omzunda kuşla gezdiğini görenlerin hayretle namına baktığını belirten Pekergin, Henüz yeni doğmuştu, küçücüktü, hakeza umum kadardı, tüyleri da çıkmamıştı. İş yerinin önüne düştü. Oradan bana getirdiler, hayvansever olduğum için. Düşündüm taşındım, ‘barınağa falanca versem’ diye ama barınakta bakamazlar. Zira kendisinin beslenmesi ağırlık olurdu. Ben ellerimle ağzını açarak, içine koya koya besledim. Bugüne kadar geldi 3 ay olmuştur. Amma kendisi beslenemiyor hele benim beslemem gerekiyor. Burnunun üzerinde 2 parça cezaevi var oradan peçeteyle su veriyoruz. Ağzının içine de akarsu koyulmuyor. Burnunun üstündeki deliklerle su ihtiyacını karşılıyor. Şimdi tabii kim uçması dahi gerekecek amma uçtuğu ant gâh arkadaşlar, ‘Sen alıştırdığın amacıyla, evcimen olduğu üzere, kemirmek bulamaz’ diyor. Bilen varsa, bu şüphesiz olacak İleriki zamanlarda zahir beslenecek Acep hangi yapmamız gerekiyor Rehabilite etmek gerekir mi Böyle kuşlarla ilgilenen bölümler var mı Yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Dağ Kırlangıcı, evcimen ve merbutiyet kirci aynı kuş diye niteleyerek konuştu.Share: