Yeşilyurt’ta çiftçilere budama eğitimi verildi

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde sarıerik üreticilerine kullanışlı budama eğitimi verildi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Yeşilyurt İlçe Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile Yeşilyurt Kültür Odası Başkanlığınca sarıerik üreticilerine ağaçlarda budama ve bağ bozumu bakımı eğitimi verildi.

Kuşdoğan Mahallesinde gerçekleştirilen kılgılı eğitime 25 maraba katıldı.

Burada mütekellim Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, güz bakımının yapılması gerektiğinin ve bordo bulamacının ağaçlara atılması gerektiğini söyledi.

Tarım danışmanlarının bordo bulamacı hazırlama noktasında çiftçilere yardımcı olacağını aktaran Solmaz, “Malzemelerinizi hazırlayın, bizim tarım danışmanlarımız bordo bulamacı karışımını hazırlamada size havari tamam. Bizler, çiftçilere havari olmakla mükellefiz.” diye konuştu.

Ziraat Mühendisleri Oran Amut, Gülten Gündem, Yeşilyurt Ekincilik Odası Ekincilik Danışmanları Kip Bayındır ve Leyla Doğan aracılığıyla budamanın amacı ve ağaca faydası anlatıldı.

Kayısı ağaçlarında nitelikli ürün alınabilmesi, ağacın temas sene meyveye yatırılması amacıyla budamanın muktezi olduğu belirtildi.

Eğitim esnasında kayısı ağaçlarında budanacak dallar belirlendikten sonradan budama yapılarak, ağacın kesilen bölgeleri macunlandı.

Hasat sonrası sarıerik ağaçlarına atılabilecek gübreyle ilgilendiren brifing birlikte yapıldı.

Eğitimde Yeşilyurt İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Süleyman Berktaş de hazır bulundu.

Share: