YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI YILMAZ, GÖREVDEKİ 41 AYINI DEĞERLENDİRDİ

Bursa’bile Sebep Belediye Reisi Oktay Yılmaz, 41 aylık fariza sürecini değerlendirdi. Başkan Yılmaz, Yıldırım’ı çağdaş, sakıncasız, ulaşılabilir, işaret değeri faziletkâr ve insanları mutlu tıpkı şehir haline getirmek amacıyla çalıştıklarını vurguladı.

Yıldırım Belediye Reisi Oktay Yılmaz, 41 aylık fariza sürecini değerlendirdi. Barış Manço Firez Merkezi’nde ‘Ne varsa Saika’birlikte Var’ temasıyla düzenlenen değerlendirme toplantısında Başkan Oktay Yılmayan, Yıldırım’ın temel sorunlarını tekmil boyutlarıyla çözüm odaklı ele aldıklarını vurgulayarak, ‘Her şehrin olduğu üzere Saika’ın dahi ast bina ve kayırıcı yapı ile ilişkin hal bekleyen problemleri vardı. Bunların çözümü üzere ilk kendisine, milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve değişik kurumlarımızın de desteğiyle Saika üzere henüz fazla kök tekvin gayretine girdik. Bu kapsamda Yıldırım Belediyesi adına; tasarrufu, verimliliği, dijitalleşmeyi ve belde duyarlılığını en son seviyede tutarık, kurumsal altyapımızı güçlendirecek uygulamaları hayata geçirdik. Bu anlayışımızı dahi kentin anne unsuru olan insanı tarz düz ‘Yeni Saika Yaklaşımı’ namına adlandırdık. Hedefimiz Sebep’bile ruhlu 653 bin 307 hemşehrimizin seçme birinin ihtiyacını, beklentilerini genişlik akilane şekilde sınırlamak ve onlara en mebzul hizmeti sunma gelişmemiş zamanda aksettirmek. Bu noktada uray namına kendimize tek ahit sınır koymadık, koymuyoruz. ‘Halka hizmet hakka hizmettir’ şiarıyla anne yerel yönetim hizmetlerinin yanı sıra, eğitimden sağlığa, spordan sanata, emniyetten tarihi kültürel varlıkların korunmasına büyüklüğünde herhangi bir alanda gayretle çalışıyor ve değerlerin şehri Sebep’a bakım üretiyoruzö dedi.

‘ÇARPIK KENTLEŞME SORUNU ORTAYA ÇIKTI’

Sebep’dahi ana önceliğin mamure ve kentleşme olduğunu vurgulayan Komutan Yılmaz, bu alandaki çalışmalara kanuni enfrastrüktür ve dayanak oluşturarak başladıklarını belirterek, ‘Saika’bile 1970 ve 1980’li yıllarda sanayileşmeyle alay malay hızlanan köyden kente göçler planlanamayınca munfasıl kentleşme sorunu ortaya imdi. Yıllar içerisinde yapılaşmalardan sonraları arkadan mevrut mevcut duruma tıraşçı, reform planlama süreçleri birçok iptallerle karşılaştı. Bu durumların önüne geçerek, dosdoğru bayındırlık planları ve uygulamaları yapılabilmesini sağlayacak düzenlemelerin oluşmasına açkı olduk. Imdi güvenle ümran planlarımızı yapıyor, arkası sıra tapulandırma süreçlerini tamamlıyoruz. 2022 yılı böylecene paydaşlı toprak tapularına topluluk 30 binin üzerinde adalet sahibine, planlı arsa tapularını tasdik etmiş olacağız. Bu sayede amme ve hür teşebbüs desteğiyle birlikte bile birçok mahallemizde kentsel transformasyon projeleri gerçekleştirmeye başladıkö ifadelerini kullandı.

‘KENTSEL TAHAVVÜL PROJELERİ HIZLA HAYATA GEÇİYOR’

Türkiye’nin benzeri hareket gerçeği bulunduğunu, kentleşmenin asıl önceliğinin bu ana olması gerektiğine değinen Başkan Yılmayan, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda kararlı tutumunu alamet edindiklerini vurgulayarak, kentsel inkılap hamlesi başlattıklarını anlatım etti. Bu kapsamda modern, güvenli ve mahalle kültürüne yakışan alanları Yıldırımlıların istifadesine sunduklarını kaydeden Yılmayan, ‘100 bin metrekare alanda 2 etaplı mecmu bin 244 göz ve 332 ticari birimden oluşan Mevlana Mahallesi Kentsel Do”nu”s¸u”m Projemiz ile çağcıl, tehlikesiz, hemşehrilerimizin hayat kalitelerini zait konutlar üretiyoruz. Projenin içerisinde gerekseme duyulan yeşil alanlar, kültürel alanlar, spor alanları, yıpranmamış ekol projeleri bulunuyor. Arabayatağı, Çınarönü, Mimarsinan ve Davutkadı kentsel tahavvül çalışmalarımıza tezce bitmeme ediyoruz. Büyükşehir Belediyemiz, Esenevler, Yiğitler ve 75. yıl mahallelerinde yaptığı kentsel inkılap çalışmaları gerçekleştiriyor. Yeryüzü önemlisi özel sektöre verdiğimiz destekle Beyazıt, Sinandede, Piremir, Davutdede kentsel dönüşüm projeleri çarçabuk hayata geçiyor” dedi.

‘ASFALTIN MALİYETİNİ SIFIRA İNDİRİYORUZ’

Sağlıklı ve çağdaş kentleşmenin başka bire bir eke unsurunun dahi erişim olduğuna belen eden Komutan Yılmayan, ana yol ve bulvarlarda genişletme, yatay ve amudi kullanılmamış muvasala arterleri oluşturmak amacıyla çetin benzeri ceht sarfiyat ettiklerini söyleyerek, ‘Ankara Yolu Caddesi’ne koşut yerine Erdoğan Caddesi’ni kentin benzeri ucundan özge ucuna kontak edecek şekilde, 30 metre kadar almaşık ayrımsız güzergah kendisine düzenliyoruz. Ankara Yolu Caddesi’ne açtığımız amudi yollarla de kent içi trafiği rahatlatıyoruz. Bu sefer çalışmalarımız sırasında kullandığımız asfaltı ise öz Asfalt Üretim Tesisimizde üretiyoruz. Efdal üretim kapasitemizi farklı kurumlarımızla paylaşarak hem kamuya daha akla yatkın şartlarda asfalt temini sağlıyor hem bile belediyemize bati bir mahiyet oluşturuyoruz. Böylelikle Saika’ın sokak ve caddelerinde kullandığımız asfaltın maliyetini sıfıra indiriyoruz” diye konuştu.

’32 PARKIMIZI TAMAMEN YENİLEDİK’

İmar ve kentleşmenin genişlik kebir unsurlarından birinin şehrin yeşil kimliğinin korunması olduğunun altını çizen Yılmaz, ‘Biz Sebep’ı dünün mirasından haddinden fazla yarının emaneti kendisine görüyoruz. Tığ takkadak ‘yeşil’i korumayı tam görmüyor, yeşil alanların, ağaçların çeşitliliğini arttırıyoruz. 1,5 milyon metrekarelik etkin yeşil alanı tüm 2 katına çıkarmayı yani 3 milyona ulaşmayı hedefledik ve buna ulaşmamıza çok birkaç kaldı. 48 bin metrekarelik alanı kâin Büyük Mesire Alanı’nı tamamladık. 162 binin üzerinde direk dikimi gerçekleştirdik. Ağiz Ağiza yeşillikler içerisinde 18 eskimemiş parkı ilçemize kazandırırken 32 parkımızı ağiz ağiza yenilendik. Mangır Bera Kent Parkı, Gökdere Kavim Bahçesi üzere balaban şehir parklarımızın çalışmalarına başladık. Esasen, çevre kirliliğinin önüne geçerek mekân bilincini tasarruf etmek yerine 32 bin 300 öğrencimize mekân bilincini aşıladık. Türkiye’üstelik birçok belediyeye ilham kaynağı olan, ‘Atık Cem Timi Projesi’ ile kesintili atılan toplayıcılığına son verdik. Teknolojinin gelişimi ile yeşil enerjiye yüzümüzü dönerek; planladığımız ‘Lojistik Merkezi Projesi’nin çatısına gündüz enerji santrali kuracağız. Sonunda hem yeşil enerji kullanacağız hem bile 2 milyon liralık ayrımsız tasarruf sağlayacağız” şeklinde konuştu.Share: