Yolda kalanların umudu 24 saat kapısı kategorik ‘kervansaray’

Yolda kalanların umudu 24 saat kapısı münhal ‘kervansaray’

Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle, İç Anadolu’ya bağlayan posta güzergahında yolculuk edenler üzere Adaletli Sönmez 24 saat kategorik bulunan ahşap kulübesiyle yolda kalanların umudu oluyor

GİRESUN – Giresun’u Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle, İç Anadolu’ya bağlayan defa güzergahında gezi edenler üzere, Adil Sönmez 24 saat sarih kâin ahşap kulübesiyle umudu oluyor.

Giresun’dan Şebinkarahisar ilçesine kadar 130 kilometrelik kez süresince akşam ezanı 19.00’dan sonradan bir tane küşade bulunan mekanın ahşap kulübesi olduğunu tabir fail Adaletli Sönmez, yolda kalmışların umudu olduğunu söyledi.

Bugüne büyüklüğünde sayımsız kişilerin ahşap kulübesinin misafiri olduğunu, onlarca kişinin ise yardımına koştuğunu anlatan Adil Sönmez, ” Giresun- Şebinkarahisar kere güzergahında akşam ezanı sınırlı bire bir saatten sonra açık bir mekan icat etmek olanaklı olmuyor. Nöbet güzergahında Halil Rıfat Rabıtalı Tünelinin tezce yanındaki ahşap kulübemle bu eksikliği gidermeye çalışıyorum. Köyüm buraya 5, 6 kilometre mesafede olmasına rağmen bugüne kadar bu kat güzergahında arabası arızalanan, dokuz canlı kış şartlarında muhat artan insanları gördüm. Bunun üzerine aynı müddet önce dahi sefer kenarına bu ahşap kulübeyi yaptım. Amacım gelip geçenlere havari olmaktı. Zaman içerisinde yoldan geçenler da burada aynı mola vermeye başlayınca onlara izzetüikram olsun diye niteleyerek öz demlemeye başladım. Sabahın erken saatlerinden akşam ezanı saatlerine büyüklüğünde burada ant geçiriyorum. Parası olandan parası büyüklüğünde, parası olmayana bile istediği büyüklüğünde ikramda bulunuyorum. Akşam olunca de evime gidiyorum ama kulübemin kapısı 24 saat zahir oluyor. İçerisinde gerekseme mahsus seçme şeyi bırakıyorum. Yolda mahdut kalanlar ihtiyacı olanlar uğrayıp koyuverme veriyor” dedi.

Bırakılan notlar, duvarlarının dekoru oldu

Seyahat edenlerin bıraktığı notlarla ahşap kulübesinin duvarlarında dekor oluşturan Adaletli Sönmez, “Burası vakit kaybetmeden Giresun’u Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar ilçelerine değil benzeri zamanda İç Anadolu’ya bağlayan uluslararası üstelik bire bir defa olması zımnında yerel ve yabancı hep gezi ediyor. Bugüne büyüklüğünde arabası bozulan, lastiği patlayan, kışın yatık kalanlara ev sahipliği yaptığımız kulübemizde memnuniyetini dile getirenlerin bıraktığı notlar var. Kimi Türkçe mukayyet birtakımı İngilizce, Rusça yazılı. Tümce memnuniyetini dile getiren notlar bırakıyor. Ben dahi bu notları duvarlara astım. Çoğu koca bile kendisi astı. Az Daha binlerce kerte var desem mübalağa imkânsız. Ben de gece gündüz ihtiyacı olanlar için ulaşabilecekleri numaraları müşterilerin görebileceği yerlere yazdım. Ayrıca yine ihtiyacı olanlar için kulübede nerede neyi bulacaklarını birlikte yazıp bırakıyorum. Hatta parası olanın parası kadar, parası olmayanın ise istediği kadar yiyip içebileceğini birlikte paye olarak yazıp kapıya asıyorum. Nedeniyle 130 kilometrelik defa güzergahında gezi edenlerin umudu olmaya çalışıyorum” diyerek konuştu.

Share: