Yozgat Havalimanı’nda altyapı çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığınca 3 Haziran 2018’üstelik temeli atık Yozgat Hava Meydanı’nın gelecek sene tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkisinde yapımı süren havalimanının enfrastrüktür çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı.

Uluslararası standartlara cemaat havalimanı, Yozgat format ve ilçelerinin birlikte yer illere üstelik bakım sunacak.

Üstyapı ihalesi gerçekleştirilen ve müteahhit firma ile sözleşmesi imzalanan havalimanının 2023’te hizmete açılması planlanıyor.

DOĞRU Parti Yozgat Mebus Yusuf Başer, AA muhabirine, Yozgat Havalimanı altyapı inşaatının yüzde 90 seviyesinde olduğunu, pistte asfalt çalışmalarına başlandığını söyledi.

Altyapı çalışmalarının bu sene içerisinde tamamlanacağını ifade eden Başer, “2 bin 600 metre uzunluğunda aynı yarışlık var. Asfalt çalışmaları beş altı kamer içerisinde münteha olacak.” dedi.

“2023 yılının ikinci çeyreğinde kesim insanının hizmetine sunulacak”

Başer, üstyapı hizmetlerinin 16 Haziran’bile ihalesinin yapıldığını, sözleşmesinin imzalandığını belirterek, mail zamanda burada da çalışmalara başlanacağını kaydetti.

“Hava Meydanı 2023 yılının ikinci çeyreğinde Yozgat ve kesim insanının hizmetine sunulacak. Yozgat Havalimanı’ndan Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Sivas, Tokat, Çorum hatta Amasya’yı üstelik kapsayacak şekilde toprak insanı yararlanma edebilecek. Almanak 2 milyon eğreti kapasiteli olacak.” ifadelerini kullanan Başer, çalışmaları yürüten firma yetkililerine teşekkür etti.

Yüksek aceleci tren ile ilgilendiren icraat sürüyor

Yüksek çabuk katar (YHT) çalışmalarının de sakil şekilde bitmeme ettiğini anlatan Başer, şunları söyledi:

“Elmadağ’daki beceri sebeplerden kıran gecikmiş olan aceleci tren yolumuz üstelik bu yıl sonuna akıllıca yahut 2023’ün önceki çeyreğinde havalimanıyla eş anlı hizmete açılacak. İnanıyorum ki 2023’te dünyada, Türkiye yatırımcı için elbette sakıncasız benzeri liman olacaksa 2023 yılından itibaren Yozgat üstelik çekicilik yolu, hızlı treni ve bölünmüş yollarıyla yatırımcının hava noktalarından biri olacak. Bu hizmetlerin Yozgat’a ve ilçelerimize kalburüstü olmasını dilek ediyorum. Bu hizmetlerin gelmesinde başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan doğmak için emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum.”

Havalimanı inşaatında müteharrik işçilerden Ekrem Ünal birlikte bu muhteşem yatırımda çokça sayıda kişinin çalıştığını belirterek, kente kazandırılacak havalimanının kendileri üzere ayrımsız zamanda gelişim kapısı olduğunu vurguladı.

Davut Yozgatlı da, “İnşaat başladığından bu yana buranın ekmeğini yiyoruz. Vatanımız, milletimiz için hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı.Share: