Yozgat’ta 12 etkisiz meslek binası köy hayat merkezleriyle yeniden eğitim bilimi yuvası oldu

Yozgat’ta köylerdeki tembel 7 ekol binası elan öğrencilere terbiye, vatandaşlara dahi ağırşak sunulan köy dirim merkezlerine dönüştürüldü.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının Tarım ve Orman Bakanlığı hareket birliğinde hazırladığı “Karye Dirim Merkezleri Projesi” ile metruk karye okulu binaları, anaokulu ve beş eğitimi sunulan, değişik alanlarda kurs planlı merkezler haline getiriliyor.

Yozgat’ta daha evvel hayat merkezine dönüştürülen 5 binaya melfuf olarak 7 köy okulu daha projeye karışma edildi. 12 merkezde mütenevvi alanlarda kurslar düzenleniyor, bunların 5’inde ise 58’i ilkokul, 26’sı ekol öncesi tevessül etmek için 84 öğrenci özlük köyünde yetişek görüyor.

Yaşam merkezlerinde açılan ilmek eğitimi, kıraat çeper, giyim istihsal teknolojisi, ahali sanatları teknolojisi, kuaförlük, bala gelişimi ve eğitimi, sülale eğitimi, bezemeli ahşap bezeme ile derinti yönetimi elemanı kurslarında 365 yurttaş yetişek alıyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Musannif, AA muhabirine, sınırlanmış köy okullarının çocukların ve vatandaşların benzeri araya geldiği alanlara dönüştürüldüğünü söyledi.

Bazı köy okullarında okul öncesi ve ilkokul kademesindeki öğrencilerin eğitim aldığını rapor eden Kalem Erbabı, “Dirim merkezlerinde köylerimizde dinamik vatandaşlarımızın talebi doğrultusunda kurs açıyoruz. Bu şekilde, çocuklarımız ve velilerimiz ile gayrı vatandaşlarımızın ayrımsız arada terbiye gördüğü yassı sağlanıyor.” dedi.

“Okulumuzu açtık, çokça da güzelce oldu”

Boğazlıyan ilçesine tutkun Yeşilhisar köyünün muhtarı Tehlikesiz Kılıç birlikte okullarının 9 yıldır sınırlı olduğunu ifade etti.

Tığ, okulun açılması üzere Milli Yetişek Müdürlüğüne talepte bulunduklarını rapor ederek, “Onlar birlikte sıhhatli olsunlar talebimizi uygun buldular. Okulumuzu açtık, haddinden fazla de iyicene oldu.” diye konuştu.

Hayat merkezinde açılan çocuk gelişimi kursuna katılan Fatma Akıllıca birlikte ikiz çocukları olduğunu anlattı.

Akıllıca, “Kadınlarla kursa geliyoruz. Burada dostane ediyoruz, satranç oynuyoruz. Sobanın üzerinde çayımız var, kestane da pişiriyoruz.” dedi.

Nigar Bingül ise çocuğunun taşımalı eğitim bilimi için henüz önce ayrıksı okula gittiğini belirterek, “Okulumuz yine açıldı ve çocuğumu buraya götürüyorum. Burada yavru gelişimi kursuna katılıyorum. Arkadaşlarımızla bu arada geliyoruz, bilgelik ediniyoruz, bilgimize hikmet katıyoruz. Benim aşağılık bir çocuğum var. Onun gelişimi açısında bana çok yararlı oldu.” ifadelerini kullandı.

Kuaförlük kursuna katılan Fadime Acara ise evinde bir tane başına sıkıldığını anlatarak, “Kurs açıldığını öğrendim ve buraya katıldım. Çokça memnunum, sıkıntılarım gitti. Sohbet ediyoruz, özgüvenimiz arttı. Saç yapmayı, saç örgülerini, cilt bakımı yapmayı öğrendik.” diye niteleyerek konuştu.

Share: