Yozgat’ta Kadın Üreticiler Tarafından Kurulan Kooperatiflerde Maliyetler Faziletli Olunca Üretim de Menfi Etkilendi

Yozgat’ta eş üreticiler aracılığıyla kurulan kooperatiflere ilgili atölyelerde üretilen uzvi azık ürünlerine kâm artarken, bu yıl istihsal maliyetlerinin erdemli olması kışlık gıda üretiminin düşmesine neden oldu. Yozgat’ın Yenifakılı ilçesindeki Yetiştirici Kadınlar Birliği yöneticisi Mustafa Zararsız, “Üretim durumumuzda bu sene maliyetler çok faziletli olmasından ortalık düşüş var” dedi.

Yozgat’ın birçok ilçesinde müstahsil kadınlar tarafından üretilip, pazara sunulan uzvi ürünlerden hazırlanan besin maddelerine olan talebi karşılayabilmek amacıyla çalışmalar devam ediyor. Bu oluşumlardan birisi de Yozgat’ın Yenifakılı ilçesinde ‘Müstahsil Kadınlar Birliği’ adıyla zindelik gösteriyor. Yenifakılı Eş Üreticiler Birliği yöneticisi Mustafa Dokuncasız, ilçede kadınlar vasıtasıyla üretilen ürünlerin özellikle Ankara Büyükşehir Belediyesine ilgilendiren tanzim koca mağazaları atılmak amacıyla ayrımlı mağazalara verdiklerini, henüz fazlasını ile kargo ile göndererek, talepleri karşılamaya çalıştıklarını bildirdi.

“EVDE TÜKETTİĞİMİZ TÜM GIDALAR ÜRETİYORUZ”

Yenifakılı Yetiştirici Kadınlar Birliği’hangi, önderlik eden, başöğretmen, ürünleri alan, kadınlara yaptıran, paketleyip satan Dokuncasız, “Bölgesel yerine kadınlarımızın kışlık erzak namına rapor ettiği yaz dönemlerinde yapılıp, değişik yıl yaza büyüklüğünde kış dönemlerinde evde tükettiğimiz yekpare gıdalar üretiyoruz” dedi.

Zararsız, kadınlar marifetiyle çorbalıklar, kesme mantılar, sıska tarhanalar, renkli erişteler, zayıf üzüm, bulgur, simit, yarma, turşu üretimi yapıldığını, üretilen ürünün pazarının balaban kısmını Ankara Büyükşehir Belediyesi’hangi sınırlanmış başkent market oluşturduğunu bildirdi. Aylık ahenkli adına iki kat hükûmet merkezi markete işaret götürdüklerini aktaran Dokuncasız şunları söyledi:

“Götürdüğümüz ürünlerden dahi şu ana kadar seçme şikayet olmadı, bire bir bili gelmedi. Ürünlerimiz beğeniyle tüketiliyor. Değer olaraktan bile endüstri ürünleriyle rekabet etmeye çalışıyoruz. El yapımı değme ne kadar biraz giranbaha üstelik olsa, kar oranı çok düşük tutarak vatandaşlarımızın elan natürel, elan sağlıklı el yapımı mahsulat yemelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bunun birlikte Kayseri Damızlık Birliğinin marketi var, oraya iz veriyoruz. Yozgat’ta Sürmeli Avrat Kooperatifi var, onların ayrımsız satma mağazaları var, onlara dahi yapıt veriyoruz. Nazik çoğunlukta bile genelde kargoyla hemşerilerimize ya da hemşerilerimizin konuştuğu komşusu taktıkları ürünleri istiyorlar, kargoyla gönderiyoruz.”

“ÜRETİMİMİZDE BU SENE DÜŞÜŞ VAR”

“Üretimimizde bu sene maliyetler çok faziletkâr olmasından kontekst düşüş var” diyen Yenifakılı Müstahsil Kadınlar Birliği yöneticisi Mustafa Dokuncasız açıklamasında şu bilgilere düzlük verdi:

“Alışılagelen bulgurluk bir buğdayın devletin açıkladığı rakam 7 teklik pozitif 1 teklik büro payı 8 liralık. Tığ bunu çavdarsız bayındır kullanılacak olsun istediğimiz ahit yurttaş bizden 10 teklik kabil aynı değer rica ediyorlar. 10 liraya buğday alırsak; bunun işçiliği, kaynatılması, çekimi, paketlemesi maliyet çokça yüksek oluyor. Biz bunu 20 liranın üzerinde satmamız lazım. O de uran bulgurlarıyla aradaki fark berrak olduğu amacıyla elimizde kalmasın diye çok bölümsel yaptık. Domates piyasada önceki başladığında 6 liraydı, 6,5 liraydı. Şu anda 4 lira 5 teklik kadar bir rakamlara düştü. Perşembe günü gittim, Avanos’un bire bir köyü var, Özkonak diyerek; oradan 3 liraya domates aldım getirdim. Biraz sonraları dahi Bektaşlı’ya gideceğim. Orada domates var. Domatesi 3 liraya, 3,5 lira üzere tıpkısı rakama alırsak, vatandaşlarımız daha ucuza domates salçasını yiyebilecekler.”

Zararsız, maliyetleri bağan tutabilmek üzere, mekân köylerdeki üreticilerden ürünü ucuzladığı dönemi bekleyip, almaya gayret ettiklerini dahi sözlerine ekledi.Share: