Yunan basınından çarpıcı sav: Erdoğan ile Miçotakis görüşebilir

6-7 Ekim’üstelik Çekya’nın başkenti Prag’birlikte gerçekleşecek Avrupa Politik Birliği Zirvesi öncesinde özen frapan meşruhat art arda geldi. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın dahi katılacağını açıkladığı Avrupa Politik Birliği Zirvesi’ne Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in üstelik katılacağı afişe, Ankara- Atina geriliminin arttığı bir dönemde iki liderin görüşüp görüşmeyeceği alçalma konusu olmuştu.

‘2020’DEKİNE ANALOG BİR KRİZ YAŞANABİLİR’

Bugün Yunan basını, Prag’de yaşanması muhtemel olasılı senaryoları gündeme getirdi. Yunanistan’ın çokça okunan gazetelerinden To Vima, hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Türkiye ile Yunanistan ortada 2020’dekine benzer tıpkısı krizin yaşanmasının belkili olduğunu yazdı.

2020’DE HANGI OLMUŞTU?

2020’birlikte yaşan akse haddizatında 2019’un sonlarında başlamıştı. Türkiye, 2019’un Kasım kocaoğlan böylelikle Yunanistan’ın, Kıbrıs, İsrail, Mısır, Lübnan , Ürdün ve Filistin ile değişik ittifaklar ihdas hamleleri karşısında kendisinin dışlandığını varsayarak iç savaş halindeki Libya’nın yasal hükümeti ile şaşırtı ayrımsız mutabakat imzalamıştı. Yunanistan, bahis konusu mutabakatla Rodos ve Girit üzere Ege ve Akdeniz’deki balaban adalarının zahiri ana kara sahanlıklarının ayan gasp edildiğini öne sürerek mutabakata reaksiyon gösterdi. Henüz bilahare ise tarihler 28 Küçük Ay 2020’yi gösterdiğinde Türkiye, Meriç sınırındaki Avrupa kapılarını göçmenlere açtığını duyurdu. On binlerce muhacir Yunanistan’a boşlamak üzere Meriç sınırına yığıldı ve Palikarya sınırındaki asker ve polisle gösterişli çatışmalar yaşarken, iki ülke arasında kullanılmamış tıpkı akse patlak verdi. 2020 süresince Şark Akdeniz’bile bile Türkiye ve Yunanistan birçok nöbet karşı karşıya geldi.

“ERDOĞAN İLE MİÇOTAKİS ARASINDA BİR KONUŞMA GERÇEKLEŞEBİLİR”

To Vima gazetesi, ferda Çekya’dahi başlayacak olan Avrupa Politik Birliği Zirvesi’ne de dikkat çekerken, Atina hükümetine mail kaynaklar, Miçotakis ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın New York’takinin tersine daim yerine ayrımsız yerde bulunacağını ve ikili ortada gayrı resmi veya bodur olsa birlikte benzeri görüşmenin serencam basamak beklenen olduğunu söyledi.

Share: