Yunanistan unsurlarınca ansız itilen 6 ağır aksak göçmen hayatını kaybetti

Muğla açıklarında Yunanistan unsurlarınca hoşgörüsüz itilen 73 ağır aksak muhacir kurtarıldı, 2’si süt kuzusu, 3’ü bala ve biri karı gelmek üzere 6 göçmenin ise camit bedenine ulaşıldı.

Kenar Asayiş Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, saat 00.10’da, Marmaris Kızılburun açıklarında birey salları içerisinde bir grup kesintili muhacir olduğu bilgisi üstüne 2 kenar düzenlilik botu görevlendirildi.

Ekipler, 3 fert salı içerisindeki 66 ağır aksak göçmeni kurtardı.

Düzensiz göçmenlerden edinilen evvel bilgiler doğrultusunda, göçmenlerin Yunanistan unsurlarınca 4 duygusal salı içerisinde Türk karasularına geri itildiklerinin öğrenilmesi konusunda birer deniz boyu güvenlik helikopteri, uçağı ve botu elan bölgeye yönlendirildi.

Arama istirdat çalışmaları sonucunda nısıf batık durumdaki bir can salına tutunan 7 ağır aksak muhacir elan kurtarıldı, 2’si çağa, 3’ü bala ve biri avrat almak için 6 göçmenin ise camit bedenine ulaşıldı.

2’si çağa 5 düzensiz göçmenin aranmasına bitmeme ediliyor

Yarı çekik durumdaki can salından kurtarılan ağır aksak göçmenlerin 18 kişi olduklarını beyan etmeleri üstüne kayıp olduğu belirlenen 2’si çağa 5 düzensiz göçmenin aranmasına ise bitmeme ediliyor.

Düzensiz göçmenlerle yapılan görüşmede, bu kişilerin İtalya’ya müracaat etmek amacıyla 10 Eylül’de 15 metre boyunda ahşap tıpkı tekneyle Lübnan’dan yola çıktıkları, geçmiş Rodos açıklarında yakıtlarının bitmesi konusunda Yunan güvenlik güçlerinden arkalama temenni ettikleri, bölgeye mevrut Yunanistan Kıran Asayiş botuna bindirilerek altın eşyaları alındıktan sonra Türk karasularına yakın ayrımsız noktada toplam 4 can salına bindirildikleri ve sürüklenmeye infirak edildikleri bilgisi alındı.Share: