Yunanistan unsurlarınca köylü itilen ve 6 göçmenin öldüğü olayın tanıkları yaşadıklarını anlattı

Muğla açıklarında Yunanistan unsurlarınca düşüncesiz itilen ve 6 kesintili göçmenin öldüğü olayın tanıkları yaşadıklarını gözyaşları zarfında anlattı.

Olayda 2 çocuğu ve eşi hayatını kaybeden Muhammed Berjas, yeminli çevirmen eşliğinde yaptığı mülakatta, Lübnan’dan 3 dönme önceki İtalya’ya müracaat etmek için yola çıktıklarını, Yunanistan’a varırken geminin yakıtının bittiğini ve motorunun durduğunu söyledi.

Palikarya deniz boyu güvenliğini aradıklarını ve gelen ekiplerin kendilerini evvel adına gemiye aldığını belirten Berjas, “Bize hakaretler yazar darbettiler. Bulunmaz eşyalarımızı paramızı telefonlarımızı aldılar. Akarsu de vermediler. Yaklaşık 5 saat denizde turladık. Elan sora bizi gruplar halinde duygusal sallarına bindirip ittiler.” dedi.

Kendilerinin dördüncü fert salında olduğunu ve bindikleri duygusal salının birlik şişmediği için çekicilik aldığını anlatım eden Berjas, Palikarya gemisinin hızlı hareketi sonucu oluşan dalgayla başka sallardan ayrılarak denize devrildiklerini anlattı.

“Dalga yaparak bizi devirdiler”

Suyun süresince hayatlarını yetirmek amacıyla mücadelelerinin başladığını anlatım eden Berjas, “Bizim can salındaki eşim, baldızım, yeğenim ve iki çocuğum gelmek için ailemden 5 kişiyi kaybettim. Vefat ettiler. Amcamın oğlu ve çocuğu birlikte bibi bulunmadı. Eşim ve çocuklarım geceden sabaha büyüklüğünde bana tutunarak bekledi. Ondan sonraları dayanamadılar, çokça akarsu yuttular ve boğuldular. Etrafımda beş altı kişinin üstelik öldüğünü gördüm. Yunanistan’dan şikayetçiyim ve ülkü açacağım. Onlar bilerek tamlık şişmeyen fert salıyla denize bıraktılar. Orostopolluk yaparak bizi devirdiler.” diyerek konuştu.

Sahil Asayiş Komutanlığınca 13 Eylül’bile, Marmaris Kızılburun açıklarında birey salları içerisinde aynı grup düzensiz göçmen olduğu bilgisi üzerine 2 sahil düzenlilik botu görevlendirilmiş, 73 ağır aksak muhacir kurtarılırken, 2’si bebek, 3’ü çocuk ve biri kadın 6 kesintili göçmenin camit bedenine ulaşılmıştı.

Share: