Yüzüne inşaat demiri saplanan işçinin tedavisi tamamlandı

Yüzüne inşaat demiri saplanan işçinin tedavisi tamamlandı

-8 santimetre saplanan işçi nakıs santimle kurtuldu

Doç. Dr. Doğukan Özdemir:

“Yüzüne giren çipo kusurlu santim daha yukarıda olsaydı hiç görememe, yürüyememe, konuşamama üzere durumlar söz konusu olabilirdi”

“Hastamız hoşur haddinden fazla bahtlı”

Yüzüne çıpa giren yurttaş 1 kamer gözetimde tutulacak

SAMSUN – Giresun’bile çalıştığı inşaatta yüzüne çıpa saplanarak ölümden dönen hastanın esenlik durumu üzerine izah yapan Kulak Burun Geçit Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Doğukan Özdemir, “Hastamızın yüzüne giren çıpa yarım santim henüz yukarıda olsaydı görme azlığından on paralık görememeye kadar sonuçlar çıkarabilirdi. Nörolojik problemler yaşayıp yürüyememe, konuşamama kabil davranışlar dahi söz konusu olabilirdi” dedi.

Giresun’bile çalıştığı inşaatta yüzüne çipo saplanan 3 yavru basası 39 yaşındaki Izzet Sayar ölümden döndü. Giresun’dan müstacel şekilde Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderme edilen Devlet Sayar burada Samsun Üniversitesi Tababet Fakültesi Eğitim ve Araştırı Hastanesi Kulak Kibir Geçit Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Doğukan Özdemir, Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Çeçen, Dr. Mustafa Taştan ve Dr. Merve Bahtiyar yoluyla gerçekleştirilen işler ile sağlığına kavuştu. 2 saat süren merbut işler sonucunda Çap Sayar’ın yüzüne saplanan çipo başarıyla çıkarıldı.

“Hastamız oldukça haddinden fazla şanslı”

Alışılagelen serviste takibi yapılan Azamet Sayar’ın afiyet durumu için vukuf veren Doç. Dr. Doğukan Özdemir, “Hastanın iş kazası neticesinde inşaat demiri gözünün altından girip büyüklenme içerisine çıkıp oradan üstelik saksı kaidesine vurup çatlağa faktör olmuştur. Beynine yahut gözüne seçkin antre olmamıştır. Başlangıç kaidesindeki çatlaktan akıl sıvısı gelmekteydi. Giresun’dan sökel bize danışıldığında tığ hastayı kabul ettik. Sayrı bize geldiğinde doktor Ayşe Kadın, doktor Mustafa eş ve doktor Merve hanımla birlikte ameliyata aldık. Kalburüstü benzeri operasyonla demiri kibir içerisinden çıkardılar. Hastamızın aldığı hasar sonrasında oluşan çatlaktan beyine hava gitmişti ve bu ağır sıklet tıpkısı durumdu. Ancak bu sıkıntıyı da çözüp hastamızı servise aldık. Servis takipleri dahi olumlu geçti. Şu aşamada o likit kendiliğinden kapanırsa hatır ameliyatına lazım olmadan bu ciddiyetteki vakadan bu büyüklüğünde sıkıntılı kurtulunmuş oldu. Hastamızın yüzüne giren çipo yarım yamalak santimetre henüz yukarıda olsaydı, rüyet azlığından tek görememeye kadar sonuçlar çıkarabilirdi. Yeniden beynine girdiğinde nörolojik problemler yaşayıp yürüyememe, konuşamama üzere davranışlar birlikte bahis konusu olabilirdi. Hastamız bu aşamada alelade haddinden fazla şanslıdır. Tamamen iyileşti. Bizim 1 mahiye elan gözlemimiz bitmeme edecek. Bu 1 maaş süreçte ekstra bir problem olmazsa hastamız normal yaşamına devam edebilecek” diye niteleyerek konuştu.

“Çokça tetik olunması gereken tıpkısı ameliyattı”

Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Çeçen ise, “Hastamıza cumartesi haset yüzüne kestirmece 8 santimlik benzeri çıpa parçası saplanmıştı. Bu şikayet ile tarafımıza başvurdu. Ego ve sair hekim Mustafa arkadaşımız bu arada o devir nöbetçiydik. Haddinden Fazla titiz olmamız müstelzim bire bir ameliyattı. Demiri endoskopik görerek burundan dikkatli bire bir şekilde çıkardık. Hastamız çok şanslıydı hiçbir komplikasyon gelişmedi. Burundan bir nakit sızıntısı olmadı. Ameliyatı adamakıllı geçtiği üzere çokça mutluyuz” şeklinde konuştu.

Cesamet Sayar’ın tedavisi bitmeme ediyor.

Share: