Zamanında tüfekle mahfazalı üzüm bağları eğitimli köpeklere yaşama

Manisa’üstelik çiftçilerin bire bir almanak kilolu emeği sonrası hasadını yapıp kurutmaya bıraktığı ve eskiden hırsızlara alın tüfekle koruduğu üzüm sergileri, Manisa Büyükşehir Belediyesinin projesiyle sahiplendirilen eğitimli köpekler tarafından korunmaya başlandı. Barınağa bırakılan çıkmaz köpekleri verilen yetişek sonrası çiftçilerin arz balaban yardımcısı oldu.

Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümün başkenti Manisa’dahi üzüm üreticileri 1 yıllık mukavemetli tıpkı emeğin ardından üzümlerini hasat etmeye başladı. Hasat edilen üzümler kurutulmak üzere sergilere serilirken, kimi vakit hırsızların dahi hedefi haline geliyor. Özellikle şeb saatlerinde üzüm sergilerindeki kurutulmuş üzümleri çalan hırsızlar, çiftçilerin dahi bir yıllık alın terlerini dahi alıp götürüyor. Aynı almanak emeklerini hırsızlara kaptırmamak amacıyla sergilerin başında yol tutan çiftçilere dayanaklık etmek üzere harekete sabık Manisa Büyükşehir Belediyesi Esenlik İşleri Ofis Başkanlığı “Birey Yoldaşım” projesini başlattı.

Hem koruyor hem itiyat ediyor

Manisa’birlikte barınağa bırakılan köpekler Manisa Büyükşehir Belediyesi Afiyet İşleri Kat Başkanlığı Kapik Eğitim ve Iyileştirme Merkezi yoluyla hem insanlarla ilişkilerini güçlendirmesi hem de koruma görevini yürütmesi üzere eğitimden geçiriliyor. Ayrımlı alamet ve seslere alın duyarlılık eğitimleri düz köpekler daha bilahare isteyen çiftçilere sahiplendiriliyor. İlk haftalarda bölgeyi tanıma sürecinden güzeşte köpekler daha sonraları hem geceleri üzüm bağlarında kez bekleyen çiftçilere yoldaş oluyor hem birlikte siper görevini yürütüyor. Mavera yandan proje ile barınaktaki köpekler rehabilite edilirken, çiftçilere sahiplendirilerek yıpranmamış ayrımsız yuvaya dahi kavuşmaları sağlanıyor.

Ayrıca köpeklerin sahiplendirilme sürecinde Manisa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Ofis Başkanlığı görevlileri da sahiplenmek isteyen çiftçilerle birebir diyaloğa girerek, sahiplenmek talip çiftçilerin köpek bakımlarına uygunluğunu değerlendiriyor. Köpek sahiplendirilen çiftçilere mama ve kulübe desteği birlikte sağlanıyor.

“Zamanında silahla mahsulün başında beklerdik, demin lüzumlu kalmadı”

Manisa’nın Yunusemre ilçesinde çiftçilik eden Ramazan Ersoy, proje çerçevesinde kapik sahiplendiğini ve kendilerine balaban destek sağladığını belirterek “Buralarda hırsızlık çetin oluyor. Ark üzümleri çalıyorlar. Herhangi Bir devir de başında bekleyemiyorsunuz. Oğlum dahi ‘barınağa başvuralım’ dedi. Geceleri sese alın duyar benzeri köpeklerin olduğunu söylediler. Caydırıcı özelliği olsun diye köpeğimizi aldık. Akşamları hava kararınca kapik harekete geçiyor. Bize bindi oluyor. Elan evvel köpeğimiz vardı amma akşamları kafasına göre çekip gidiyordu. Bu köpekler talimli olduğu üzere daha duygun oluyor. Biz dönme battıktan, akşam yemeğini yedikten sonra silahla başını sabaha kadar beklerdik mahsulümüzün. Şimdi kapik olunca lazım kalmadı” dedi.

“Hem yuva sahibi oluyor hem bile mahsulü koruyor”

Köpeklerin bütün yuva sahibi olduklarını hem bile çiftçilerin mahsullerini korumaya apotr olduklarını belirten Kapik Terbiye ve Iyileştirme Merkezi Uzman Köpek Eğitmeni Serhan Karabey Akıllıca, “Kapik yetişek ve iyileştirme merkezi namına iki ayrımlı alanda görev yapıyoruz. Birincisi cuşuhuruş tespit ve arama kurtarma köpeği gibi maharet sınıflarda kapik yetiştiriyoruz. Bire Bir zamanda üstelik toplumsal projelerde de düzlük alıyoruz. ‘Fert dostum’ ile başladığımız projeyi ‘Fert yoldaşım’ projesiyle devam ettiriyoruz. Manisa Ovası de bilindiği üzere dağlarından yağ ovalarından bal cari bir düz. Bu sebeple maraba dostlarımıza, ağabeylerimize apotr olsun huy yapması için barınağımıza bırakılan köpekleri bir müddet eğitimden geçirdikten sonra tekrardan çiftçilerimize apotr olması üzere onlara sahiplendiriyoruz. Hem onlar bakir yuva sahibi oluyor benzeri zamanda üstelik çiftçilerimizin mahsulünün güvenliğini sağlamış oluyorlar” diye konuştu.

Köpeklerin 2 mahiye eğitim sürecinden geçtiğini belirten Makul, “Öncelikle barınaktaki köpeklerimiz olduğu üzere insanlara olan güvenini kazanması ve alışkanlık bağını kurması üzere önceki 2 kamer sağaltım eğitimi uyguluyoruz. Elan ahir süreçte bile güvenlik eğitimi veriyoruz. Alelhusus ayrımlı kokulara duyarlı eğitim bilimi sürecinden geçiyorlar. Henüz sonrasında da çiftçilerimize veriyoruz. İlk birkaç hafta bölgeyi tanıyorlar. Elan sonra dahi canlı namına çiftçilerimizin yanında düzlük alıyorlar” dedi.

Projeye çiftçilerden pahal istek olduğunu söyleyen Akilane, “Proje başladıktan sonradan çiftçilerimizden ciddi tıpkısı irade oldu. Onlar üstelik bu projeye olumlu yaklaştılar. İlerleyen günlerde birlikte arzu doğrultusunda köpeklerimizi sahiplendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Her köken ve soy üzerinden çalışmalarımızı yapıyoruz”

Çiftçilere destek olacak projeler üretmeye bitmeme ettiklerini ve “Can yoldaşım” projesinin bile bunlardan biri olduğunu belirten Manisa Büyükşehir Belediyesi Keyif İşleri Daire Başkanı Erhan İnce, “Manisa Büyükşehir Belediyesi Esenlik İşleri Daire Başkanlığı yerine Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün talimatlarıyla çiftçimizin beraberinde olmaya bitmeme ediyoruz. Çiftçilerimize henüz ilkin sosyalleşmesini unutmuş, insanlarla ilişiği kopmuş hayvanlarımızı eğitimden geçirerek yeniden sosyalleşmesini sağlayarak çiftçilerimizin üzümlerini koruması namına çiftçilerimize sahiplendiriyoruz. Çiftçilerimizin yumruk say ve şartlarda elde etmiş olduğu ürünlerin korunması adına Manisa Büyükşehir Belediyesi yerine katkıda çıkmak üzere köpeklerimizi sahiplendiriyoruz” dedi.

Tek tıpkısı temel ve evet ırk üzerinden değil cemi temel köpekler üzerinden himmet yaptıklarını belirten İnce, “Köpeklerimiz barınağımıza elan önceleri gelmiş çıkmaz hayvanları adına bunları eğittikten bilahare çiftçilerimizin kullanımına amade ağıl getiriyoruz. Burada biricik ayrımsız kaynak ve ırk üzerinden değil hep çeşitlerdeki köpekleri gitmek için herhangi bir cins üzerinden çalışmalarımızı yapıyoruz” ifadelerini kullandı. – MANİSA

Share: