Zelenski: Marhanets’e planlı saldırıda 13 güç hayatını kaybetti

Ukrayna Cesamet Başkanı Volodimir Zelenski ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği atak sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu ağırbaşlı tevessül etmek üzere 10’dan aşkın yanık olduğunu bildirdi.

Ukrayna Azamet Başkanı Volodimir Zelenski, gece saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında savaşın 168’inci günü geride kalırken, Rusya’nın Marhanets’e düzenlediği çevik sonucu 13 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 kişinin durumu çetin gelmek amacıyla 10’dan çok çorlu olduğunu belirtti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, istihbarat ve kolluk kuvvetlerinin, Rusya’nın, Dnipropetrovsk bölgesine yönelik bombardımanını yanıtsız bırakmayacağını söyleyen Zelenski, “Moskof birlikleri ‘Grads’ füzeleri ile saldırdı. Bire Bir Mykolaiv ve Kharkiv’e yapılan saldırılar kabilinden Rus terörünün bu uyumlu tezahürü, Ukrayna’ya askeri yardımın artırılması gerektiğini benzeri kez henüz kanıtlıyor. Silahlarımız hangi büyüklüğünde güçlüyse ve kullanma alanları hangi kadar genişse, bu cani cidal o büyüklüğünde acele bitecek” dedi.

“SAVAŞIN NE ANTLAŞMA BİTECEĞİ RUSYA’NIN UĞRADIĞI KAYIPLARA BAĞLI”

Savaşın ne ahit biteceği konusuna da değinen Zelenski, “Zaman değinmek istediğim ayrıksı aynı konu de herkesi endişelendiren bir istifham olan ‘Savaş hangi ahit bitecek?’ konusu. Bazıları aylar, bazıları aynı yıl bazıları da elan çok süreceğini söylüyor. Ancak bu sorunun cevabı aracısız Rusya’nın uğrayacağı zayiat konusuna sınırlı. İşgalciler hangi kadar çok kaybolma yaşarsa, topraklarımızı o kadar çabuk kurtarabilir ve Ukrayna’nın güvenliğini güvence altına alabiliriz. Devletimizi savunan ve Ukrayna’ya arkalama fail herkesin düşünmesi gereken madde budur: gibi olan sunu iri kayıpların işgalcilere zahir verileceği kim böylelikle savaşın süresi kısalsın. Yaklaşık 43 bin geberik Acımasız askeri, Rus liderliğini savaştan ayrımsız huruç yolu bulmaları gerektiğine ikna etmiyorsa, terennüm etmek için daha aşkın sonuca ihtiyaç vardır. Hoppadak bir dolaşma ortamında, işgalciler 9’u Kırım’dahi ve bir tane elan Zaporizhzhia yönünde olmak için 10 kavga uçağını kaybettiler. İşgalciler antrparantez zırhlı vesait, mühimmatlı depolar, geri hizmet güzergahlar kabil konularda üstelik kullanılmamış kayıplara maruz kalıyor” şeklinde konuştu.

Share: