Zencefil ve zerdeçal ikilisi şita aylarının vazgeçilmezi oldu

Zencefil ve hint safranı ikilisi şita aylarının vazgeçilmezi oldu

AKSARAY – Aksaray’de havaların soğumasıyla gelişigüzel küsurat soğuk algınlığı rahatsızlıklarına alın vatandaşlar aktarların tavsiyesi ile sunu haddinden fazla zencefil ve zerdeçal ikilisini tercih ediyor.

Aksaray’bile hava sıcaklıklarının düşmesi ve sevimsiz algınlığı rahatsızlıklarının artması dolayısıyla vatandaşlar nebati mahsulat üzere aktarların yolunu tutuyor. Bir Nice nebati çayın faydasını gören vatandaşlar, özellikle çocukların rahatsızlığının önüne artırmak ve tedaviye yardımcı nebati karışımları tercih ediyor. Vücutta ödem sökme ve soğuk algınlığıyla mücadelede aktarlar zencefil ve hint safranı ikilisinden yapılan karışımları öneriyor. Gribal enfeksiyon ve daim öksürük rahatsızlığı çekici vatandaşların bildirme haddinden fazla tercih ettiği zencefil ve zerdeçal aktarların tavsiyesiyle hem yoğurt hem dahi balla tüketilebiliyor. Aktarlar, hastalığın başladığının hissedilmesinden geçişine büyüklüğünde zencefil ve zerdeçalın faydalarından bahsederken, vatandaşlar sıklıkla kullandıkları ikiliyi birbirilerine tavsiye ediyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmekte bildirme etkin nebati mahsulat arasında yer kayran ikili antipatik şita günlerinin vazgeçilmezi oluyor.

Zencefil, hint safranı ve şifalı ayrıksı bitkilerin kısık şekilde satıldığını belirten aktar Salih Bol (54), “Burada zencefil var, zerdeçal var bunlar bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Öksürüğe, astım ve bronşite, halsizliğe, yorgunluğa bol dirimsel. Şita çayları, atom çayları, ıhlamur, papatya, kekik var, bunların hepsi şifalı bitkilerdir. Sunma çokça zencefil, hint safranı, atom çayları ve bunların macunları var. Macunlar bile öksürüğe, astıma, bronşite, zencefilli macunlar anlaşılmaz herhangi bir şeyi zarfında bu macunlar dahi çok yeğleme ediliyor. Hastalığına bakarak değişiyor. Bitkinin durumuna bakarak hastalığına bakarak sevimli geliyorsa benim öksürüğüm var diyorsa zencefil veriyoruz. Türap zencefil, bunu balla karıştır ye diyoruz. Veyahut bile tuhaf macun veriyoruz. Onu kullan diyoruz. Hakeza az buçuk daha yaşlıysa içemiyorsa, tatlıyı kullanamıyorsa o kişilere birlikte ıhlamur veriyoruz” dedi.

Çocuklarına genelde yoğurt ve pekmezle zencefil ile hint safranı ikilisi yedirdiğini anlatım fail Gülizar Hakim (33), “Şita aylarında alelumum zencefil ve zerdeçal kullanıyoruz. Muafiyet sistemimizi güçlendiriyor. Söz Gelimi zerdeçalı akşamları yoğurtla karıştırıp çocuklara yediriyoruz. Pekmezle karıştırıyoruz zaman yapıyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor diyerek biliyoruz. Çokça şükür hastalanmıyoruz. Benim iki şerha çocuğum var bugüne büyüklüğünde tek antibiyotik kullanmış değiller” diye konuştu.

Şita aylarında sıklıkla zencefil ve zerdeçal tercih ettiğini belirten Tuğba Kocapınar (36), “Zencefille zerdeçalı havaların soğumasıyla gelişigüzel tığ üstelik tüketiyoruz. Balla karıştırdığımızda doğal antibiyotik olduğunu biliyorum. O yüzden üstelik tercih ediyoruz. bundan sonra kış mevsiminde zerdeçalı çocukların sütlerinin içine karıştırıp veriyorum. O suret tercih ediyorum” dedi.

Share: