Zigana Dağı beyaz zehir gelinliğini giydi

Zaman süresince Doğu Karadeniz’i Şarki Anadolu’ya bağlayan arz mehabetli geçitlerden birisi olan Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana dağı geçidi kar yağışıyla gelişigüzel beyaz gelinliğini giydi.

Dün iklim genelinde gerçekleşen ve sabaha kadar bitmeme eden kar yağışı Tarihi İpek yolu üzerinde, Gümüşhane- Trabzon karayolunun bin 800 metre rakımındaki Zigana Dağı geçidini beyaza bürüdü.

Yağış nedeniyle bölgedeki çam ağaçları adeta parafin gelinliğini giyerken Karayolları ekipleri sabaha kadar ulaşımda ülkü olmaması için çalıştı.

Derin vadilerin sisle buluştuğu alanda seyrine bıkılmayan manzaralar ortaya çıkaran yağışın peşi sıra bölgeye gelen vatandaşlar cep telefonlarıyla bu anları ölümsüzleştirdi.

Bölgede esnaflık fail Feride Araz ise yağışın ardından karla kaplanan ağaçların de kışlık elbiselerini giydiğini söyledi.

Zigana’nın çok evire çevire tıpkısı coğrafya olduğunu kaydeden Araz, “Kışın yeryüzü sunturlu manzarası buradadır. Kar, yağmur, tarih 4 sezon benzeri arada yaşanır burada. Değme yan soğuktan sarkıt peki. İnsanlar gelir, gezer, alışverişini yapar ve dönerler. 15 aktarılma önceki gene yağmıştı bu iki oldu. imdi imdi daim yağış peki. Burada 1-2 metre kar peki. Ski merkezimiz da var yoldan yukarıya. Ağaçlar da kışlık elbiselerini giydi. Onlar de kışa amade biz de hazırız” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: