ZONGULDAK – Ayn tembelliğinden kurtulmak üzere tedaviye ekol öncesi dönemde başlanmalı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Ayn Hastalıkları Asıl Veri Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Silay Cantürk Uğurbaş, ayn tembelliğinin çocuklukta ayırt edilmezse erişkinde tedavisinin dayanıklı olanaklı olmadığına dikkati çekerek, bu problemlerin ekol öncesi dönemde tedaviyle ortadan kaldırılmasının önemine meni etti.

Uğurbaş, AA muhabirine, çocuklarda göz tembelliğini (ambliyopi) anlamanın az buçuk tahakküm olduğunu söyledi.

Ayn tembelliğinin beş altı sebebinin bulunduğuna dikkati çekici Uğurbaş, bunların başında çocuklarda yoğun görülen nakız kusuru yani refraksiyon problemlerinin vadi aldığını, şaşılık ve konjenital kataraktın ayn tembelliğine faktör olan ayrıksı esbap olduğunu dile getirdi.

“Yer kılgı yöntem kapama tedavisi”

Uğurbaş, çocuklarda genişlik yoğun karşılaştıkları problemin melez kusurları olduğunu anlatarak, “Bunların meslek çağından esbak dönemde tespit edilmesi önemli. Bunun için ülkemizde tarama programları kâin. Bir Numara paye merkezlerde bu gerçekleşiyor. Görme taramalarının 3 yaşına gelmiş çocuklarda karı hekimi tarafından yapılması gerekiyor.” dedi.

Ebeveynlerin 3-4 yaşlarına mevrut çocuklarının gözlerinin fiyat ve net gördüğünden emin olmaları gerektiğini vurgulayan Uğurbaş, ambliyopide en pratik yöntemin metres tedavisi olduğuna işaret etti.

Uğurbaş, bunun amacıyla mutasavver spesifik ayn bantların eczanelerden gerçekleştirme edilebildiğini belirterek, “Doktorun önerdiği müddet süresince değme zaman yapılması gerekiyor. Arada Bir bu 2, kimi vakit 4 saat oluyor. Buradaki murat şaşılığı düzeltmek veya çocuğun gözene probleminden kurtulması değil. Erek yemeden içmeden çocuğun kemiksiz gören gözünü baypas bırakarak gür görmeyen gözünden mevrut sinyalleri beyne bildirmek ve beyindeki rüyet kapasitesini tasarruf etmek.” bilgisini paylaştı.

Kapama tedavisinin aşağı çocuklarda kimi vakit yapılması print tıpkısı tedavi şekli olduğunun altını çizen Uğurbaş, “Çalışmalar göstermiş kim kollar 5 yaşında bu görüngü belirleme edilip ayn doktoruna başvurduğunda ve tedaviye başlandığında, çocuğun bile uyumu iyiyse bu ağız ağıza tedavi edilebilir ve ferah sonuçlar alınabilir bir yöntem.” dedi.

“Erken tanı ve tedaviyle mebzul sonuçlar almak tür”

Prof. Dr. Uğurbaş, ambliyopi teşhisinde teehhür olduğunda gözdeki görme kapasitesinde tenakus yaşanacağını vurgulayarak, şu uyarılarda bulundu:

“Göz tembelliği çocuklukta ayırt edilmezse erişkinde tedavisi güçlü benzer değil. Sahn süresince o gözdeki görme seviyesi o şekilde kalmakta. Misyon, er otama, teşhis ve meslek öncesi dönemde bu problemleri tedaviyle ortadan vira etmek. Ambliyopi, rüyet kapasitesindeki azalmaya hastalık olduğu için bir gözü eğer ferah otama edilmezse hayat boyu o gözde görme azlığıyla sonuçlanabilecek bir problem. Bu dahi genel olarak insanın ayrımsız gözünün bol görmemesi, selamet halini azaltan tıpkısı genişlik. Ancak erken tanı ve tedaviyle ongun sonuçlar ahzetmek benzer.”

Görme tembelliğine neden olan melez kusurlarının oranının çocuklarda yüzdelik 2 ila 4 ortada değiştiğini tamlayan Uğurbaş, yani bu rahatsızlığın her 100 çocuktan 2 ila 4’ü beyninde görüldüğünü sözlerine ekledi.

Share: