40 dolaşma aradan sonraları Diyarbakır’da öğrenciler okuluna kavuştu

40 periyot aradan bilahare Diyarbakır’da öğrenciler okuluna kavuştu

Okulda öğrencilerin geçmiş konusu sarsıntı oldu

DİYARBAKIR – Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonraları uzaklık verilen yeni eğitim bilimi-öğretim dönemi, Diyarbakır’da bin 766 okulda 478 bin öğrencinin öğüt başı yapmasıyla başladı.

Merkez üssü Kahramanmaraş merkezli iki tahripkâr depremin arkası sıra okullarda periyot tatili uzatılmıştı. Hareket bölgesi haricindeki 71 ilde 20 Şubat’tan itibaren yıpranmamış terbiye-öğretim dönemi başlamıştı. Depremin balaban yıkıma neden olduğu 10 ilden biri olan Diyarbakır’da yıpranmamış eğitim-tedris dönemi bin 766 okulda önceki öğüt zilinin çalmasıyla başladı. Okullarda öğrencilerin sarsıntı soruları öğretmenler aracılığıyla cevaplandı.

478 bin öğrencinin 24 bin 316 öğretmenden eğitim bilimi aldığı kentte, sadece bire bir okulda depremden kaynaklı hasar meydana geldi. Terbiye almaya makul görülmeyen okullardaki 794 öğrenci, il merkezindeki KYK yurtları ve çatır kentlerde eğitime başladı.

Öğrencilerin önce dersinde deprem için bilinçlenmeleri amacıyla müzakere yaptığını tamlayan Sınıf Öğretmeni Eşref Bozan şunları kaydetti:

“Kullanılmamış eğitim-öğretim döneminde öğrencilerimle benzeri etkinlik yaptık. Bu etkinliğimizde arıların kovanlarını yaparken şüphesiz benzeri süreçten geçtiğini anlattık. Henüz sonradan kovanların rüzgardan ve fırtınadan etkilenip yere düştüğünü öğrencilerimle konuştuk. Amma sabah olunca arıların baştan kapçık etme gereksinimi hissettiğini öğrencilerime söyledim. Bu laf üzerinden öğrencilerime elan sonra bizim da evlerimiz yıkılabilir diye meşveret yaptık. Evlerimizi daha kuvvetli yapacağız kim maltalık devam etsin. Sonuçta hayatımız boşa geçmiyor. Sonuçta hepimiz insanız ve konforlu yaşayabilmek için üstelik yeniden başlayacağız.”

Share: