“Ağababa Dedeler” yanlışlık örgütü davasında üç sanık karşı adli kontrolle tahliye kararı

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya bazı mevkuf ve tutuklanmadan sanıklar ile avukatları katıldı.

Duruşmanın öğleden ahir bölümünde, teşkilat lideri olmakla suçlanan Salice Fedakar defans yaptı.
İlkokul mezunu olduğunu, davanın vakfedilmiş sanıklarından Şanlı Eşki ile sosyal medyada tanıştıktan bire bir müddet sonraları mortocu nikahı yaptıklarını ifade eden Fedakar, 15 Orak Ayı çarpış girişiminden bilahare Eşki’nin FETÖ’den yargılandığını söyledi.
Elazığ’de vakfedilmiş mevcut Eşki’yi vermek için dönemin kodes savcısı olan vakfedilmiş maznun Hidayet Kayaç ile görüştüğünü belirten Fedakar, “Müddeiumumi Hidayet, cezaevindeki FETÖ’cüler hakkında nikahlı eşim Uca’nin eliyle içerden bilgelik almamız halinde düşünüm sürelerinin çıktı olacağını söyledi. Ben üstelik Mürtefi yoluyla aldığım bilgileri savcıya verdim.” dedi.
Davanın tutuksuz sanıklarından sakat hakim Mutlu Çolak’ın, Şanlı Eşki’nin yargılandığı Ankara 22. Bunaltıcı Ukubet Mahkemesi başkanı olduğunu internetten öğrendiğini anlatan Fedakar, eşinin durumu üzerine bilgi ahzetmek üzere Ankara’ya gelerek Çolak ile tanıştığını rapor etti.
Sanıklardan Kayaç ve Çolak ile bu şekilde tanıştığını aktaran Fedakar, Kaya’nın kendisine, devletin ticari ihsas biriminin kurulacağını söylediğini, Çolak’ın ise bu birime karışmak isteyen kişilerin “tören düzeni harcı” adı altında yapacakları ödemeyi toplamasını istediğini tez etti.
“Bu organize içinden kendisine ‘elçilik’ sıfatı verilerek en üst görevdeki hayat zar edildiğini” tamlayan Fedakar, idareci namına görünse bile haberleşme gruplarına gönderilecek mesajların Çolak yoluyla kaleme alındığını öne sürdü.
Organizasyonda meydan düzlük kişilerin yavaş yavaş yakınlarını üstelik çağırma ettiklerini anlatan Fedakar, Çolak ve Kaya’nın katılımcılara MİT bünyesinde işe alınacaklarını vaat etmediklerini tabir etti.
Oluşumun isminin ve elbet işleyeceğine dair fikrin kimden çıkığını hatırlamadığını argüman eden Fedakar, organizasyona yıpranmamış katılacak kişilerin değerlendirilmesi üzere Türkiye’nin değişik illerinde planlı toplantılara birlikte katıldığını aktardı.
Toplantılara eskimemiş katılan üyelerin Çolak marifetiyle değerlendirildiğini, neymiş ticari duyu oluşumuna katılan herkesten para almadıklarını, mal yatıran gâh kişilerin gruptan ayrıldıklarında yaptıkları ödemeyi izansız aldıklarını anlatan Fedakar, MASAK raporuna bakarak tahminî 5 milyon lira dünyalık hareketinin olduğunun hatırlatılması konusunda, toplanan parayı Çolak’a akça adına aktardığını, bazen durumlarda kendisinin üstelik bu paradan kullandığını bildirdi.
İddianamede örgüt lideri kendisine gösterilmesine rağmen hakeza bir eyleminin olmadığını kanıt eden Fedakar, örgütün diğer üyelerine kendisini neden “nöroşirürjiyen Kaynak Taşçı” adına tanıttığı sorusuna, “Sosyal medya hesabı düzenlemek istemiştim, bire bir arkadaşım Bulak Taşçı adına küşade benzeri hesabın olduğunu söyledi, ben de onu kullanmaya başladım. Benzeri arkadaşım ikmal töreni amacıyla foto stüdyosuna gitmişti, ego de andaç olsun diye doktor önlüğüyle ışık çektirmiştim.” cevabını verdi.
“Evli olduğunu soruşturma aşamasında öğrendim”
Vakfedilmiş sanık Uca Eşki üstelik davanın ana mağduru olduğunu, suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek savunmasına başladı.
FETÖ’nün 15 Orak Ayı darbe girişiminden sonraları üsteğmen adına görev yaptığı Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildiğini, peşi sıra “teşekkül üyeliği” suçlamasıyla yargılandığını anlatan Eşki, şöyle bitmeme etti:
“Ankara’de subay yerine fariza yaptığım zaman Kaynak Taşçı kendisine bildiğim Salice ile evlilik sitesinde tanıştım. beyin cerrahı olduğunu fakat istihbarata çalıştığını söyledi. Ailesinin üvey olduğunu söylediği için kendisini komşusundan istedik. Tokat’ta 500 kişinin katıldığı düğün yaptık ama istihbaratçı olduğu için resmi nikah istemedi, dini nikah yaptık. Ancak anket aşamasında kendisinin evli ve 22 yaşında ayrımsız oğlunun olduğunu öğrendim. Oğlu kimi vakit evimize geliyordu, annesinin nerede olduğunu sorduğumda sıkıntılı dışında olduğunu, Salice’nin ise teyzesi olduğunu söylüyordu. 2019’da devletin konuşu ve ticari alanda aynı istihbarat yapılanmasına gittiğini, benim dahi içinde yer alıp almayacağımı sordu, ego birlikte akseptans ettim. Bu kadın 22 yaşında çocuğu bulunduğu ve evli olduğu halde beni kandırdı. Buradaki cümle kurban, etçi ise Salice Fedakar idi. Hepimizi kandırdı.”
“İlkokul mezunu amma hepimizi ipe dizdi”
Teşekkül lideri olmakla suçlanan farklı mevkuf maznun Hidayet Kaya ise 28 yıl cumhuriyet savcılığı yaptıktan sonra emekliye ayrıldığını söyledi.
Elazığ’üstelik mapus savcılığı yaptığı dönemde maznun Salice Fedakar ile tanıştığını nâkil Kayaç, “beyin cerrahı olduğunu fakat istihbarata çalıştığını söyledi. Elazığ’da olduğu dönemde üniformayla görüyordum, operasyona gittiğini söylüyordu.” diyerek konuştu.
İstihbarata katılması amacıyla Fedakar’dan teklif aldığını söyleyen Kaya, şöyle devam etti:
“İlk başta şaşırdım, babamın aynı dostunun bana kefil olduğunu söyledi. Beni izah etmek üzere babamın taktığı yüzükten tutun, yıkılan evimizin duvarındaki motiflere kadar herhangi bir şeyi anlatınca kul cesaret oluştu. Sonraları telefonuma kodlu mesajlar gelmeye başladı. Benden para istediler, 193 bin lira ego, 60 bin teklik üstelik ablam kredi çektik. Salice’ye gönderdik, tıpkı karın tutulması yaşadık. Sanıkların çoğu lisans mezunu, Salice ise beş mezunu ama hepimizi ipe dizdi. İzmir’deki toplantıda bilge Mutlu Bey’i üstelik görünce ‘Tamam’ dedim, anlattıkları akıllıcasına diye tehlikesiz oldum. Bu kişinin hevesli bir hilekâr olduğu ortadadır. Tıpkı cingöz yarbayını da 400 bin liralık dolandırdığını ve yargılamasının ayrıksı tıpkı mahkemede bitmeme ettiğini biliyoruz.”
Suçsuz olduğunu, tek kimseyi dolandırmadığını savunan Kaya, tahliyesini istek etti.
Beyanların peşi sıra duruluk kararını açıklanan murafaa heyeti, tutuklu sanıklar Salice Kaya, Mehabetli Eşki ve Hidayet Kayaç’yı adli arama şartıyla boşaltma etti, davayı 13 Mart’a erteledi.
İddianame
Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığının, kendilerini “Ağababa Dedeler” adına tanıtan cürüm örgütüne müteveccih operasyonu kapsamında 20 Familya 2022’birlikte 43 gönül gözaltına alındı.
İddianameye bakarak, kamu görevlilerinin dahi aralarında bulunduğu ayrımsız ekip, kendilerini “devletin ticari ihsas ayağı” adına tanıtarak, örgüte eskimemiş unsur kazandırıp nahak kazanç karşılığında bürokrasideki işlerinin gelişmemiş sürede çözüleceği vaadinde bulundu.
Sanıklar, kişileri örgüte katılış aşamalarına göre, “murahhas”, “katılımcı yardımcısı”, “büyük ata ağababa”, “ata dede”, “kelle ağababa”, “ağababa”, “sözcü dede”, “masa başkanı”, “masa üyesi”, “kayran başkanı”, “yer üyesi” şeklinde kodladı.
Teşkilat üyeleri ayrıca anbean kendilerine katılan prestijli kişilerin mesleksel manzara ve kariyerleri üzerinden sağladığı güvenle maddesel menfaat elde etti.
Sanıkların “yanlışlık harıldamak için teşekkül inşa etmek, tedvir etmek, örgüte organ görünmek ve müteselsil şekilde örgütün faaliyetleri kapsamında kalifiye ayyarlık” suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.???????

Share: