Ayak Topu tutkusuyla topladığı eşyaları kurduğu müzede sergiliyor

Yalova’da cıvıl cıvıl 70 yaşındaki Akan Yıldız Gümüş, taraftarı olduğu Bursaspor’un adını taşıyan sokakta kurduğu müzede Türkiye’nin ve dünyanın değişik noktalarından gelen formaları, takım kaşkollarını, pakt armalı porselenleri, fotoğrafları ve birçok eşyayı sergiliyor.

Henüz 10 yaşındayken Bursaspor taraftarı olan evli ve 2 kız babası Gümüş, ilçede teferruatlı yıllar oto lastik tamirciliği yaptı.

Bursaspor’a olan aşkı nedeniyle hayatını yeşil-beyaz zehir renklerle donatarak sürdüren Gümüş, takımını rastgele şartta destekledi. Futbola olan tutkusuyla herkesin gocunmak duyduğu Sim amacıyla harekete güzeşte dönemin kaymakamlık belediyesi, evinin da bulunduğu sokağa “Bursaspor” adını verdi.

Yenilgileriyle üzülüp, başarılarıyla sevindiği Bursaspor’un 2009-2010 sezonunu böke tamamlamasıyla yer iri mutluluğu yaşayan Sim, gine şampiyonluk kupasının ilçeye gelmesini sağladı.

Takımına sevgisini tek devir kaybetmeyen Sim, bu bağlılığını Bursaspor Sokağı üzerinde kendisine ilgilendiren arsada kurduğu “Hatırat Hayaller Müzesi”nde, topladığı malzemelerle yaşatmaya devam ediyor.

Müzede, dünyanın birçok yerinden değişik takımlara ilgili çoğu imzalı 400 şekil, argaç, kaşkol, imlek, saat kabilinden ürünler bulunduran Sim, antrparantez bugüne kadar maçlarda çekilen fotoğraflar ile çarkıt ev eşyalarına birlikte kayran veriyor.

Takım ayırt etmeksizin herkesi ücretsiz münhal olan müzesini gezmeye davet fail Gümüş, hayali olan ve Yalova plakasından esinlenerek 777 takımdan Bursaspor ile Yalovaspor’un yapı yılı olan 1963 nüsha formayı müzesinde sergilemek istiyor.

-“Ben temas takımın maçına giderim”

Yeşil ve parafin renklerle donattığı müzesini gezdiren Gümüş, AA muhabirine, sporun seçkin dalını haddinden fazla sevdiğini ve çocukluğundan itibaren Bursaspor taraftarı olduğunu söyledi.

1964 yılında yeşil-beyaz zehir renklere gönül verdiğini anlatan Sim, “Bibi dahi bitmeme ediyor. Hep deplasmanlara gitmişimdir. Hayatımın en pir maçı; Beşiktaş’ı 2009 yılında 3-2 yendiğimiz müsabakaydı. Beşiktaş başkanının olduğu yerde maçı seyrettim. Bökelik kupasında dahi Bursa’daydık Armutlu yerine. O önsezi anlatılmaz, hemen yaşanır. Tanrı aynı henüz gösterir mi bilmem ama ego göremem bundan sonra. Ben temas takımın dahi maçına giderim. Köle ayırımcılık yok. Ego sporu seviyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bursaspor’un şu anki durumuna çokça üzüldüğünü dahi belirten Gümüş, gelişmemiş sürede eski ihtişamlı günlerine ulaşmasını rica etti.

-“Çabucak Türkiye değil dünyanın her yerinden gelenler oluyor”

Yıllarca bir nice maça gittiğini ve bir nice hediye aldığını tamlayan Gümüş, biriken eşyaları kıymetlendirmek için müze kurmaya karar verdiğini dile getirdi.

Müzeyi 3 yıl ilk kurduğunu ve elindeki malzemeleri sergilemeye başladığını anlatan Sim, burayı açtıktan sonra dünyanın birçok yerinden ziyarete gelenler olduğunu belirtti.

“Yemeden Içmeden Türkiye değil, dünyanın her yerinden gelenler oluyor.” diyen Sim, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gelenlerin kâffesi hakeza bire bir yerde hakeza ayrımsız müze olmasına şaşırıyorlar. Televizyondan maç görmek ile sahada karşılaşma tutkun olmak kadar oluyor buraya gelindiğinde. Müzeyi talip cümle ücretsiz gezebilir. Herhangi Bir takımın taraftarını beklerim. Burada bozuk çömlekçilik çömlekten paraya kadar binlerce kayıt bile var. Herkesin ilgisini çekebilecek şeyler var yani. Buradan sistem mutlu ayrılıyor. ABD’dahi Boston’dan mevrut tarz da var. Almanya’dan, İtalya’dan, Afrika’dan, yani dünyanın temas yerinden merkez geliyor. Hayalim 777 takımdan 1963 formayı müzede teşhir etmek. İnşallah gerçekleşir.”Share: