Biden, BM Umumi Kurulu’nda Rusya’yı meram aldı

KUL Başkanı Joe Biden, Konfedere Uluslar 77’nci Umumi Kurulu’nda yaptığı konuşmada Rusya’yı meram aldı. Biden, Ukrayna’ya desteği tekiden, savaşın sona ermesinin önünde takkadak Rusya’nın durduğunu belirtti.

MEMLUK Başkanı Biden, BM 77’nci Umumi Kurulu’na hitap etti. Rusya-Ukrayna savaşına ilgili açıklamalarda kâin Biden, “Bu uğraş, Ukrayna’nın aynı devlet yerine var olma hakkını ve Ukrayna’nın benzeri el olarak var olma hakkını ortadan kaldırmakla ilgilidir. Nerede olursanız olun, nerede yaşarsanız yaşayın, neye inanırsanız inanın. Bu, kanınızın donmasına hastalık olmalı. Amerika Müttehit Devletleri, bu savaşın, hepimizin imzaladığı şartlarla, adil şartlarla sona ermesini istiyor. Bir ulusun topraklarını cebren ele geçiremezsiniz. Bunun önünde duran bir tane devlet Rusya’dır. Ukrayna ile tesanüt zarfında olacağız. Ukrayna, temas hükümran ulusa ilişik olan bir haklara sahiptir. Rusya’nın saldırganlığına cebin el birliği içre olacağız” dedi.

Biden, nükleer savaşın kazananı olmayacağının altını çizerek, “Dünyada apayrı hangi olursa olsun, Müttehit Devletler eleştiri cebe kontrol önlemlerini uygulamaya amade. Nükleer benzeri kavga kazanılamaz ve katiyen savaşılmamalıdır. Güvenlik konseyinin ilkokul daimi üyesi Familya ayında bu taahhüdünü yeniden tasdik etti, ancak bugün erinçsiz edici eğilimler görüyoruz” ifadelerini kullandı.”PUTİN, AVRUPA’YI NÜKLEERLE TEHDİT EDİYOR”Rusya Fehamet Başkanı Vladimir Putin’in Avrupa’yı nükleer silahlarla gözdağı ettiğini tamlayan Biden, “Başkan Putin, Avrupa’ya alın zahir çekirdeksel tehditlerde bulundu ve nükleer silahların yayılmasını önleme sorumluluklarını bodoslama göz ardı etti. Deminden Rusya savaşa akmak için henüz fazla asker çağırıyor ve Kremlin Ukrayna’nın ara sıra bölgelerini rabıt etmeye çalışmak üzere düzme tıpkı referandum düzenliyor, bu BM tüzüğünün ayrımsız ihlalidir” dedi.”ÇİN’LE ÇATIŞMA PEŞİNDE DEĞİLİZ”

Çin ile temas şekilde arbede istemediklerini tabir eden Biden, “Amerika Müttehit Devletleri ve Çin arasındaki rekabet üzerine direkt sükût müsaade verin. Müttehit Devletler değişen jeopolitik eğilimleri yönetirken akilane bir önder adına hareket edecek. Patırtı peşinde değiliz. soğuk harp peşinde değiliz. Hiçbir ulustan Amerika Birleşik Devletleri yahut ayrıksı benzeri ortak ortada seçim yapmasını istemiyoruz.

Share: