CHP’li Erol, Tunceli ve Bingöl’de depremle ilişkin önleyici tedbirlerin alınmasını istedi

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, uzmanların bölgedeki yeni kırık hatları ile ilgili uyarılarına dikkati çekerek, 2020’deki Elazığ depreminden sonradan nesir edilen TOKİ evleri sebebiyle birçok fert ve mülk kaybı engellendiyse Tunceli’nin ve Bingöl’ün birlikte afet bölgesi kapsamına alınarak inhibütör tedbirlerin alınmasını istedi.

Erol, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile tıpkısı telefon görüşmesi yaparak, Elazığ’ın afet bölgesi car edilmesi talebini ilettiklerini hatırlattı.

Elazığ’ın deprem sonrasında 50 bine mail barhana aldığını, 11 il içerisinde sakil hasarlı bina sayısı bakımından altıncı tam olduğunu dile getiren Erol, şehrin 15 bin eskimemiş konuta ihtiyacı olduğunu söyledi.

Elazığ’da 2020’da yaşanan sarsıntı sonrasında TOKİ’nin tahminî 25 bin ev yaptığını dile getiren Erol, “Şayet 2020 yılında o hareket sonrası bu kadar basamak yapılmasaydı, engelleyici tedbirler alınmasaydı, bugün biz birlikte Malatya, Adıyaman, Maraş, Hatay kadar haddinden fazla dağ bire bir tabloyla karşı karşıya kalabilirdik.” diye konuştu.

Bilim adamlarının bölgedeki bakir fay hatları ile ait uyarılarına dikkati çekici Erol, bittabi Elazığ’da engelleyici tedbirler alınarak düz yazı edilen TOKİ evleri sayesinde, bir nice can ve para kaybı engellendiyse Tunceli’nin ve Bingöl’ün dahi afet bölgesi kapsamına alınarak eş tedbirlerin sağlanması gerektiğini belirtti.

Erol, ayrımsız risk hile anlayışının orada uygulanması gerektiğini rapor etti.

Gürsel Erol, mümkün ayrımsız deprem sürecinde Elazığ’ın bugünden lojistik merkezi ilan edilerek bölge müdürlüğü statüsünde değerlendirilmesini, AFAD, Kızılay ve İçişleri Bakanlığının ilişik birimlerinin burada istif yapmasını istek etti.

Share: