Çocuk pisik ‘Mandalina’, öğrencilerle derste

AĞRI’nın Diyadin ilçesine kapalı Hacıhalit köyünde, öğrencilerin eş çıktığı ve ‘Mandalina’ adını verdikleri yavru kedi, okulda yaşamaya başladı.

Diyadin kaza merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Hacıhalit köyündeki Hacıhalit İlk-Ortaokokulu’nda terbiye gören öğrenciler, sahipsiz benzeri kedi yavrusu buldu. Öğrencilerin ‘Mandalina’ ismini verdikleri kediye okulda benzemek istemelerine idare marifetiyle cevaz çıkınca önce aşıları yaptırıldı. Öğrencilerin bakımını üslendiği Mandalina, okulun maskotu haline geldi. Meslek içinde sükûnet dolaşan, öğrencilerle derslere giren, sıraların ara sıra üzerinde kimi vakit altında gezen bala kedi, cümbüş kaynağı haline geldi.

Öğrencilerin düşündürücü davranışını tebrik kartı eden Dert İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, “Efsanevi sevgisi koca sevgisi ile akıllıca orantılı olup hayvanları sevenler, insanları elan ahbapça severler. Toplum kendisine canlıların ve alelhusus hayvanların korunmasına ilgi göstermeliyiz. Çocuklarımızı efsanevi sevgisi ile mübalağa etmek ve bunu topluma aşılamak herkesin görevi olmalıdır. Bala kediyi sahiplenen ve besleyen okul yöneticileri, meslektaşlarıma ve öğrencilerimize teşekkürname ederim” dedi.

Share: