Depremde vatandaşlara sığınak olan halı sahada çocuklara psikososyal destek veriliyor

ÖZGÜR ALANTOR/MEHMET KUMCAĞIZ – Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde halı düzlük işleten Karakuş ailesi, depremin önceki günlerinde afetzedeleri ağırladıkları hareket yerlerini demin de çocuklara psikososyal destek hizmeti verilmesi için tahsis etti.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen ilçede etkili ocak, yıkımın yaşandığı 6 Küçük Ay sabahı Yenikent Mahallesi’ndeki işletmenin salonunu depremzedelere açtı.

Daha sonradan Tokat Valiliğince çocuklara depremin izlerini unutturmak amacıyla gönderilen Tokat Psikososyal Bindi Merkezi ekibinin yer aradığını öğrenen aile, bu defa birlikte halı sahayı bu bakım için tahsis etti.

Sahanın tıpkısı kısmında ayak topu oynayan ve mütenevvi sportif faaliyetlere katılan çocuklar, kurulan çadırda de sanatsal ve zeka geliştirici etkinliklerle buluşuyor. ara sıra merkezi konuşma fail Karakuş ailesi, çocuklarla oyunlar oynuyor.

Çocukların mutluluğu aileyi sevindiriyor

İşletme sahibi 61 yaşındaki Şükrü Karakuş, AA muhabirine, halı sahalarının çocuklara bakım vermesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Büyüdüklerinde rastgele birinin ayrımlı mesleklere erbap olacağını rapor eten Karakuş, hakeza afetlerde, zor zamanlarda dayanışmanın yüce olduğunu vurguladı.

“Bugün el birliği, birlik ve muadele günü. Burada çocuklarımızın zelzele psikolojisinden kurtulması amacıyla muhtelif aktiviteler yapılıyor. Öğretmenlerimiz eğitimler veriyor.” ifadelerini kullanan Karakuş, Tokat’tan mevrut ekiplere katkılarından kıran teşekkürname etti.

Karakuş’un eşi 57 yaşındaki Bediha Karakuş üstelik afetin ilk haset kar yağdığını ve havanın çokça antipatik olduğunu belirtti.

Depremzedeleri sahanın salonunda ağırladıklarını anlatan Karakuş, “Yollar açılıp, havalar düzelince tümce yakınlarına, gideceği yerlere gitti. Zaman de insanlar başka yerlerden geldi, bize müzaheret ettiler.” diye niteleyerek konuştu.

Çiftin çocukları Başkomutan Karakuş üstelik halı sahayı tahsis ederek, planlı etkinliklerle çocukların depremin etkisinden uzaklaşmasına vesile olduklarını anlatarak, “Oyun oynuyorlar, eğleniyorlar. Adamakıllı zaman geçiriyorlar.” dedi.

Share: