Direksiyonda fenalaşan Bulgar TIR şoförü, Türkiye’de sağlığına kavuştu

MERSİN’den yola çıkıp, Adana’üstelik direksiyon başında fenalaşan Bulgaristan tabiiyetli TIR şoförü Yuri Asenov Cherneva’nın (56) durumu GPS’ten ayırt edilince çalıştığı firmanın yetkilileri, Türkiye ile irtibata geçti. Tamlanan bölgeye revan sağlık ekipleri, bilinci sadık kâin Cherneva’yı Adana Site Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ne kaldırdı. Teneffüs ve iveğen böbrek yetmezliği belirlenen Cherneva, tedavisinin arkası sıra Türkiye’da sağlığına kavuştu.

Bulgaristan ile Türkiye arasında 14 yıldır TIR şoförlüğü işleyen, evli ve 2 çocuk babası Yuri Asenov Cherneva, Mersin’in Tarsus ilçesinden aracına gereç yükleyip, yola artık. Adana’nın Pozantı ilçesinde 1 saat sonraları direksiyon başında fenalaşan Cherneva, TIR’ı zorlukla durdurup, yığıldı. GPS cihazından, firmanın Bulgaristan’daki merkezine, TIR’ın durum planına çapraz durduğuna dair çevir sesi gitti. sıra dışı ayrımsız husus olabileceğini düşünen yetkililer, Cherneva’yı aradı. Telefonu açıp, “Ölüyorum” diyen çoban, henüz çok konuşamadı.

16 GÜN OKKALI BAKIMDA KALDIDaha bilahare firma yöneticileri, Türkiye Keyif Bakanlığı ile iletişime geçerek durumu bildirdi. Harekete güzeşte ekipler, TIR’ın durduğu bölgeye gitti. Bilinci vabeste bulunan güdücü, ambulansla Adana Site Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. ‘Salmonella’ bakterisi nedeniyle teneffüs ve akut böbrek yetmezliği yaşadığı belirlenen Cherneva, 16 zaman ciddi bakımda kaldıktan bilahare nefroloji servisine alındı. Tedavisi tamamlanan Cherneva, ardından taburcu edildi.’NE BÜYÜKLÜĞÜNDE TEŞEKKÜR ETSEK AZ’Bulgaristan’dan kardeşi Nicolina Yurieva Cherneva ile birlikte Türkiye’ye mevrut TIR şoförünün kızı Ralitsa Yurieva Cherneva, “Babam, 16 periyot bilinci vabeste şekilde kaldı, durumu çok ağırdı fakat burada hastanenin yöneticilerinden doktorlara, hemşirelerden saffet elemanlarına büyüklüğünde bütün bizimle en ferah şekilde ilgilendi. Ne büyüklüğünde teşekkürname etsek bir iki. Çokça şişman çaba gösterdiler. Türk sağlıkçılarının bu ilgisi ve emeği olmasaydı babam, hayatta olmazdı. Bize gösterilen bağlam ve iyilikleri tek unutmayacağız” dedi.’YENİDEN DOĞDUM’TIR şoförü Yuri Asenov Cherneva de dünyaya baştan geldiğini belirterek, “Fenalaşınca kazaya sefer açmamak için fren yaptım. Beş Altı an sonra neden durduğumu iskandil etmek için çalıştığım firmadan aradılar. Açıp, hoppadak ‘Ölüyorum’ dedim. Telefon elimden sakıt, sonraki 16 çağ boyunca bilincim mecbur kalmış. Kızlarımın anlattığına bakarak, doktorlar beni örtbas etmek için çok şişman ceht sarf etmiş. Hepsine değişik teşekkürname ediyorum” diyerek konuştu.

Doç. Dr. Emrah Günay ise “Hastamız bakteriyel enfeksiyona sadık solunum ve iveğen böbrek yetmezliğiyle gelmişti. Korkulu hizmet takiplerinin ardından kliniği düzelince nefroloji servisine devraldık. Takiplerinde şu anda böbreği bile düzeldi” dedi.

Share: