Erzincan’ın da aralarında bulunduğu 9 ilin adliyesinde aplikasyon başladı

Adalet Bakanlığınca yürütülen ve 90 almanak yürütme yolu ile bala teslimine son veren uygulama, zaman Erzincan’ın de aralarında bulunduğu 9 iklim ile 59 ilçede elan başladı. Sonunda uygulamanın yürütüldüğü memleket ve kaza sayısı 481’e, yavru ülfet merkezi sayısı dahi 597’ye yükseldi.

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’ın katılımıyla 4 Nisan 2022’dahi uçucu kendisine belirlenen 11 ilde eş zamanlı başlatılan, yetke altındaki çocukların ebeveynlerine tasdik işlemleriyle ilgilendiren icra sürecine sonuç veren uygulama, büyüklük genelinde şipşak yaygınlaştırılıyor. Bu güne kadar 413 diyar ve ilçede başlatılan uygulamanın yapıldığı adliye sayısı, zaman açılanlarla alay malay 481’e ulaştı.

9 iklim ve 59 kaymakamlık adliyesinde aplikasyon başladı

90 almanak uygulama olan İcra yolu ile çocuk teslimi bugün itibariyle Ankara, İstanbul, Bitlis, Erzincan, Isparta, Konya, Manisa, Sazak, Kalabalık başlamak amacıyla 9 memleket adliyesine sadık olarak açılan Yavru Müzakere Merkezleri’nde gerçekleştirilecek.

Bugün itibariyle Adilcevaz, Çakal Armudu, Akyurt, Amasra, Dil, Ayvacık, Ayvalık, Azdavay, Bakırköy, Bala, Bayramiç, Biga, Bodrum, Bulancak, Büyükçekmece, Kampana, Çayırlı, Demre, Dereli, Devrekani, Edremit, Eğirdir, Elmadağ, Erdek, Erdemli, Espiye, Ezine, Finike, Gaziosmanpaşa, Gelibolu, Gönen, Görele, Güroymak, Haymana, Hizan, İliç, Kalecik, Karapınar, Seki, Keçiborlu, Kemah, Kemaliye, Tümsekli, Korkuteli, Kumluca, Küçükçekmece, Lapseki, Manyas, Marmara, Mutki, Refahiye, Senirkent, Sütçüler, Taşköprü, Tercan, Tirebolu, Budun, Yenice ve Yığılca koyulmak için 59 ilçede üstelik Bala Musahabe Merkezleri faaliyete başladı.

30 bin 880 muamelat gerçekleştirildi

Uygulamanın başladığı günden bu yana 57 el ve 356 kaza tevessül etmek amacıyla 413 adliyeye vabeste müzakere merkezlerinde 585 dosyada yavru teslimi, 5 bin 675 dosyada ise şahsi ahzüita işlemleri tevessül etmek üzere mecmu 6 bin 260 dosyada işlem yapıldı. Gelişigüzel dosyada zaman aralıkları ile gürpedek aşkın çocuk teslimi ve ferdî pazar kurulması işlemi yapıldığından bu güne büyüklüğünde gerçekleştirilen prosedür sayısı de 30 bin 880’a ulaştı.

Ücretsiz kendisine başvuruluyor

Doğruluk Bakanlığı çocukların faik yararını gözeterek hayata geçirdiği yıpranmamış uygulamayla sulta hakkı namına verilmeyen ancak belirlenen takvime bakarak çocuğunu müşahede hakkı maruf ebeveynler bundan sonra İcra dairelerine başvurmak zorunda kalmıyor. Bu ebeveynler adliyelerde kurulan adli bindi ve mağdur hizmetleri müdürlüklerine ücretsiz olarak başvurarak, belirlenen yavru müzakere merkezlerinde çocukları ile görüşebiliyor. Adli süreçte çocuk haklarının gözetilmesini ve çocuklara yönelik koruyucu, sponsor tedbirlerin alınması üzere hazırlanan yavru konuşma merkezleri, çocukların ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Özel alanlar oluşturuluyor

Bala musahabe merkezleri çocukların ebeveynleri ile birinci sınıf ant geçirmesine imkan sağlayacak parklara, bahçelere, içerisinde içtimai, sportif ve kültürel faaliyetlerin yürütüldüğü yerler içerisinde ya da bu yerlere mümasil konumlandırılıyor. Ayrıca bu merkezlerde içerisinde kitapların, dergilerin, temas gözyaşı grubuna akıllıca oyuncakların bulunduğu yavru bekleme ve oyun alanı, mehabetli bekleme odası, ziyaret odası, süt kuzusu hizmet odası gibi bölümler meydan alıyor. Çocuk ülfet merkezleri oluşturulurken; toyluk merkezleri, ev yaşam merkezleri, sosyal bakım merkezleri, kavim bahçe ve odaları, kreş ve anaokulları kabilinden alanlar değerlendiriliyor.

Çocukların tali örselenmesinin önüne geçildi

Mahkemelerce sunulan bala teslimi ve çocukla ferdî ilişkiye dair kararlar bu merkezlerde, çocuğun yüksek yararı gözetilerek ve çocuk merkezli bire bir yaklaşımla yerine getiriliyor. Bugüne kadar İcra Daireleri yoluyla namına getirilen bu işler, çocuk dostu tasarım edilen akıllıca teslim mekanlarında uzmanlar eliyle, cebren değil, öncelikle taraflarla ve çocuklarla bildirişim kurularak, çıktı rızaya dair adına adına getiriliyor. Taraflara akla yatkın ebeveynlik rolleri ve bu süreçte lacerem davranmaları gerektiği konusunda danışmanlık verilebiliyor. Uygulamayla alay malay, boşanma süreci ve sonrasında çocukların tali örselenmelerine yöre verilmemesi amaçlanıyor.

Hizmetin yıl sonuna büyüklüğünde talih genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. – ERZİNCAN

Share: