EŞİNİ ÖLDÜRÜP, KIZINI YARALAYAN SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 20 YIL HAPİS

ŞIRNAK’ın Uludere ilçesinde metrukiyet aşamasında olduğu eşi Mihriban Altürk’ü (31) gitar kutusunda getirdiği pompalı tüfekle öldürüp, kızı T.Ş.?yi (8) birlikte yaraladığı gerekçesiyle vakfedilmiş yargılanan Mukavim Şengil (35), ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl mapus cezasına çarptırıldı.

Uludere ilçesi Cumhuriyet Altını Mahallesi’nde oturan Mihriban Altürk, geçen sene çabukluk gördüğü gerekçesiyle 2 çocuğunun babası Sağlam Şengil’e metrukiyet davası açtı. 15 Nisan 2022’bile tıpkısı araya mevrut çift, 28 April’dahi görülecek olan duruşmada anlaşarak boşanmaya değişmeyen verdi. 21 April günü akşam ezanı saatlerinde It Canlı Şengil, gitar kutusuna saklayıp getirdiği pompalı tüfekle kızı T.Ş. ve kız kardeşi ile yolda giden eşi Mihbirban Altürk’e keskin etti. Saldırıda Mihriban Altürk ile kızı T.Ş. yaralandı. Çağırılan ambulansla hastaneye kaldırılan yaralılardan Mihriban Altürk, kurtarılamadı. T.Ş. ise tedavisinin arkası sıra taburcu edildi. Olaydan 2 periyot bilahare polise konfirmasyon olan Sağlam Şengil, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Stabil Şengil karşı Şırnak 3’üncü Çetin Ukubet Mahkemesi’nde sorun açıldı. Şengil, davanın 3’üncü duruşmasında bilge karşısına bundan sonra. Duruşmaya Mihriban Altürk’ün ailesi ve tarafların avukatları katıldı. Savcılık mütalaasında Şengil’in ‘taammüden âdem öldürme?, ‘boşandığı eşi isteyerek mıhlamak’, ‘alt soya cebin dirimlik kızdırma geçirmesine sebebiyet verecek nitelikte silahla kasten yaralama’ suçlarından cezalandırılmasını ve kaçma şüphesinden çevre sanığın alıkonulma halinin devamını istedi. Savcılık mütalaasından sonradan çevre defans yaptı.

‘EŞİMİ ÇOK SEVİYORDUM, MÜTALAAYI KABUL ETMİYORUM’

Dayanıklı Şengil yaptığı savunmada, müddeiumumilik mütalaasını kabul etmediğini belirterek, ‘Eşimi bile bile öldürmedim. Vakit Kaybetmeden eşimi tüydürmek üzere oraya gittim. Bu doğrultuda debi ettim. Bu dünyada eşimi herkesten çok seviyorum. 1 mermide 60 sayı saçma bulunmaktadır. Çocuğuma tek saçma denk mevrut. Onu vurmak istemem söz konusu değildir. Eşim beni çağırmasa ahit ediyorum ki oraya gitmezdim. Ego Antalya’birlikte iken, eşim bana ansız dönmem amacıyla külfet yapmıştır. Eşimi haddinden fazla seviyordum. Müddeiumumilik mütalaasını kabul etmiyorum’ dedi.

Mihriban Altürk’ün babası Abdülkerim Altürk de ‘Bu kayırıcı bütün yalanlarını avukatlarına anlatmış. 6 ay uzaklaştırma kararı vardı. Bu koca yalancıdır. Torunumun sırtında halen 6 saçma vardır. Yavru tuvaletini yaparken 3 kesim saçma düşmüştür’ diye konuştu.

‘TÜFEĞİ GİTAR KUTUSUNDA GÖTÜRMESİ TAAMMÜDEN YAPTIĞININ İSPATI’

Mihriban Altürk’ün avukatı Fatma Aydınlık Aksoy ise, ‘Daha önce hezel edilen telefonlarda sanık lehine değerlendirilebilecek hiçbir özdek yoktur. Konuşmaların hacısı hocası çocuklarla ilgilidir. Şengil’in daha evvel söylediği kendisi ile ait videoteyp görüntüleri üstelik telefonda bulunmayan. Mütalaanın bu doğrultuda değerlendirilmesini murat ediyoruz. Haksız tahrik indirimi almaması gerekiyor. Tüfeği gitar kutusuna koyarak oraya gitmesi suçu kasten yaptığının ispatıdır. Haksız tahrik yükümlülüklerinden faydalanacağı tıpkısı amel söz konusu değildir’ dedi.

Altürk’ün avukatlarından Aycan İrmez ise ‘Cinayetin şekline bakınca bu tasarlayarak işlenmiş bire bir eylemdir. Taammüden, planlayarak mamul bire bir eylemdir. Sanık suçtan ayrılmak üzere maktule bühtan atmaktadır. rastgele indirimden fark etmek için yapıyor. Tığ indirimden yararlanmamasını istek ediyoruz. İndirim verilerek ceza verilmesi bu garip suçluları cesaretlendirecektir’ ifadelerini kullandı.

‘CAYDIRICI OLABİLECEĞİNİ ÜMİT EDİYORUZ’

Mahkeme heyeti verilen aranın arkası sıra kararını açıkladı. Sanık Metanetli Şengil’e Mihriban Altürk yönünden ‘Eşe cebin kasten âdem cani’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. Kızı T.Ş.’ye yönelik ise ‘Alt soya karşı katil suçundan’ ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi, fakat suç adım aşamasında kaldığı üzere cezayı 20 yıla indirdi.

Mahkeme çıkışı açıklamalarda kâin Mihriban Altürk’ün avukatı Fatma Vuzuh Aksoy, cezaların caydırıcı olabileceğini ümit ettiklerini belirterek, ‘Maznun Mukavim Şengil karşı takipçisi olduğumuz Mihriban Altürk dosyasında eşe alın taammüden isteyerek âdem suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Antrparantez bile çocuk olan T.Ş.’ye yönelik filinden muhit dahi ‘yanında çocuğa cebin insanı öldürmeye adım fiilinden’ ceza verildi. Savcının mütalaası birlikte bu yöndeydi. Bizim da talebimiz bu yöndeydi. Bağımlı kim bunlar Mihriban’ı anlayışsız getirmiyor ancak akıbet dönemlerde mütezayit kadın cinayetleri bile düşünüldüğü zaman bildirme azından bu yerinde sunulan cezaların caydırıcı olabileceğini ümit ediyoruz? diyerek konuştu.

Avukat Aycan İrmez ise ‘Bugün Mihriban Altürk’ün katledildiği ve çocuğunun da kasten âdem öldürmeye teşebbüsten mağdur olduğu dosyanın takipçisiydik. Karar imdi. Epey tıpkısı nebze dahi olsa içimizi ferahlatan tıpkı değişmeyen imdi. Tek indirime gidilmeden Mihriban’a yönelik gerçekleştirmiş olduğu eyleme yönelik ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı maznun. Kızına yönelikte ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı amma suç adım aşamasında kaldığı üzere 20 yıla indirildi. Temas hangi büyüklüğünde sanığın avukatı bu karakteristik bir karı cinayeti değildir dese birlikte bize bakarak bu tipik tıpkı eş cinayetidir. Sanığın elan geçmiş tasarlayarak ve planlayarak bu cinayeti işlediği örtüsüz ortadadır. Eminiz bu zümre kararlar en azından bu suçlamalara müteveccih olan sanıkların bu suçlardan caydırabileceklerinin açıkça göstergesidir. Tığ alelhusus karı cinayetleri olan yargılamalarda bu nev kararları bekliyoruz. Bu asıl kararların genişlik azından tıpkısı nebze da olsun içimizi ferahlattığını göstermek istiyorum’ diyerek konuştu.

Share: