Eskişehir yerli haberi… Eskişehir Büyükşehir’de Toplu İş Sözleşmesi Süreci Ittifak ile Sonuçlandı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile ESKİ Genel Müdürlüğü’nde fiilen Büyükşehir Belediyesi şirketi ESPARK A.Ş. bünyesinde istihdam edilen ve 2685 işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreci anlaşmayla sonuçlandı. Mezun sendika Şehremaneti İş Sendikası ile yapılan görüşmeler sonucunda;  kâin minimum ücrette ortalama yüzde 62, içtimai hukuk üstelik ise yüzdelik 165’e vasıl artışlar yapıldı. Şirket çalışanlarının maaş ücretleri 8.200 TL ile 10.600 TL arasında değişen tutarlara yükseltildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, ESKİ Umumi Müdürlüğü ve mezun sendika Türk İş’e sınırlanmış izinli sendika Belediye-İş Sendikası beyninde süren Dolgun İş Sözleşmesi (TİS) süreci yapılan sonuç toplantı ile tamamlandı.

Anlaşmayla sonuçlanarak imza altına alınan Dolgun aksiyon Sözleşmesi’nin son görüşmesine, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İbrahim Arslan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Kişmiri, ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Özen, Espark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yüce Meram Bağımsız, Uray İş Sendikası Dolgun Sözleşmeleri (TİS) Umumi Sekreteri Cenup Demirdaş, Şehremaneti İş Eskişehir Şube Başkanı Eksiksizlik Azak, idarehane umumi heyet üyeleri, işyeri temsilcileri ile Büyükşehir Belediyesi, ESKİ Genel Müdürlüğü ve ESPARK A.Ş. bürokratları katıldı.

Toplantıda inikat üstünde sözleşme sağlanırken, buna bakarak 1 Orak Ayı 2022- 30 Haziran 2024 dönemini kapsayan 2 yıllık Şişko İş Sözleşmesi ile ücretlerde mevcut minimal ücrette sayı farkı yüzdelik 62, sosyal hukuk üstelik ise yüzdelik 165’e vasıl artışlar yapıldı. Çalışanları enflasyon ve avlu pahalılığına ezdirmemek üzere 2023 ve 2024 yıllarında minimal ücrete yapılacak zam oranlarının yansıtılması ve ilave refah payı dahi Toplu İş Sözleşmesi’nde imza altına alındı. 1 Orak Ayı 2022 tarihinden itibaren flört etmek amacıyla ilk 6 ay üzere ESPARK A.Ş. bünyesinde fariza eden şirket çalışanlarının mahiye ücretleri 8.200 TL ile 10.600 TL arasında değişen tutarlara yükseltildi.

Share: